Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łączy nas św. Urszula

Siostry Urszulanki i przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika spotkali się w Jagiellońskim Ośrodku Kultury w Łodzi z uczniami Gimnazjum im. Świętej Urszuli Ledóchowskiej z Czarnego Boru z Litwy.

Młodzież przyjechała aby wziąć udział w X Jagiellońskich Teatraliach. Spektakl przygotowany przez młodych artystów ze szkolnej grupy teatralnej „Razem” opowiadał o niespełnionych marzeniach wycieczki do Polski. W sposób humorystyczny klasa podzielona na dwie grupy sympatyków Warszawy i Krakowa starała się udowodnić wyższość jednego miasta nad drugim. Przekazywane dowody były poparte faktami historycznymi. Wielkimi brawami publiczność nagrodziła ich za język polski, przygotowanie aktorskie i wykonanie polskich piosenek. Po spektaklu młodzi artyści spotkali się z przedstawicielami Zakonu Małgorzatą Stępniewicz Kanclerzem Zakonu, Jerzym Jachimkiem członkiem zarządu, a także z niżej podpisanymi, którzy wręczyli młodzieży zza wschodniej granicy upominki przygotowane przez dyrektora Krystiana Mrowińskiego i dyrektora Andrzeja Stysińskiego z sieci supermarketów Carrefour.

Prezentami zostali obdarowani również od firmy Hatrans, Delia Cosmetics oraz od Ewy Wojdalskiej prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły organizatora Jagiellońskich Teatraliów. Do Teatru Młodego Widza przybyły również s. Aleksandra Topola USJK z Częstochowy oraz s. Danuta Nowak USJK i s. Anna Wojciechowska USJK z Łodzi.

Wszyscy goście z Litwy byli w Łodzi po raz pierwszy i bardzo żałowali, że podczas pobytu nie mieli czasu na zwiedzanie miasta.

Matka Urszula Ledóchowska często odwiedzała Łódź. Zaproszenie Urszulanek w 1920 r. do diecezji łódzkiej zaowocowało założeniem siedmiu domów. Dom w Łodzi przy ul. Czerwonej 6 stał się diecezjalnym ośrodkiem katechetycznym, a także centralą Krucjaty Eucharystycznej i redakcją „Orędowniczka Eucharystycznego”. Dziś przy ul. Czerwonej Siostry Urszulanki prowadzą dom akademicki dla dziewcząt oraz organizują spotkania formacyjne dla dzieci i dorosłych. Dom przy ul. Obywatelskiej 60 to przedszkole, świetlica, boisko dla dzieci i grota solna.

Matka Urszula Ledóchowska założyła Gimnazjum w Czarnym Borze w 1927 r. Placówką opiekowały się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Założycielka szkoły urzekała patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, umiłowaniem drugiego człowieka, szczególnie dzieci i młodzieży. Kaganek polskiej oświaty w Czarnym Borze zapalony przez św. Urszulę nie przygasł – nadal płonie i promienieje nową energią i światłem.

Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński


 

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.