Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Tu wszystko się zaczęło…

Święta Siostra Faustyna Kowalska znana i czczona jest na wszystkich kontynentach, dzięki Orędziu Bożego Miłosierdzia jakie przekazała w swoich „Dzienniczkach”. Sekretarka Bożego Miłosierdzia mieszkała w Łodzi tylko kilka lat, ale to Bóg wybrał Łódź, gdzie usłyszała głos powołania do zakonu i to tutaj wszystko się zaczęło.

Helenka Kowalska urodziła się w 1905 r. w Głogowcu w biednej rodzinie chłopskiej. Ponieważ musiała pomagać rodzicom w gospodarstwie, ukończyła tylko trzy klasy szkoły elementarnej. Jako nastoletnia dziewczynka rozpoczęła pracę w Aleksandrowie Łódzkim.

W 1922 r. przyjechała do Łodzi i zamieszkała u wuja Michała Rapackiego przy ulicy Nowo-Krótkiej 9 (obecnie Krośnieńska). W 1923 r. rozpoczęła pracę u właścicielki sklepu spożywczego Marcjanny Wieczorek przy ul. Gubernatorskiej 29 (obecnie Abramowskiego).

Latem 1924 r. podczas plenerowej zabawy w łódzkim Parku Wenecja (obecnie Park im. J. Słowackiego), Helence objawił się Pan Jezus. Wizję tę tak opisała w „Dzienniczku”: W chwili, kiedy zaczęłam tańczyć, nagle ujrzałam Jezusa obok. Jezusa umęczonego, obnażonego z szat, okrytego całego ranami, który mi powiedział te słowa: Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz? W tej chwili umilkła wdzięczna muzyka, znikło sprzed oczu moich towarzystwo, w którym się znajdowałam, pozostał Jezus i ja. Helenka przynaglona tym widzeniem pobiegła do katedry modlić się. Tutaj usłyszała głos Pana Boga: „Jedź natychmiast do Warszawy, Tam wstąpisz do klasztoru”. W łódzkiej katedrze skrystalizowało się powołanie do zakonu prostej, młodej dziewczyny. Zaczęła się trudna droga zakonnego życia, ciężkiej fizycznej pracy, chorób i walki o zrozumienie Orędzia Bożego Miłosierdzia.

Formy kultu Bożego Miłosierdzia podjęte i realizowane w Kościele Łódzkim to m.in. obraz Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia Bożego, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Godzina Miłosierdzia. Święto Miłosierdzia w diecezji łódzkiej jest obchodzone od 1990 r.
 
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy 7 kwietnia 1991 r. Kościół Łódzki zawierzył się Miłosierdziu Bożemu. Akt zawierzenia został wypowiedziany we wszystkich parafiach. Miejscem szczególnym kultu w Łodzi jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego i kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej.  To w Łodzi, gdzie wszystko się zaczęło zrodziła się idea „Koronki na ulicach świata”. Pierwsza modlitwa w 2008 r. zgromadziła łodzian na 111 skrzyżowaniach.

Z czasem dołączyły inne polskie miasta, a dziś ta akcja obejmuje nie tylko Europę, ale także Afrykę, obie Ameryki, Australię i Azję.
 
W 2005 r. podczas obchodów 85 rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej i w stulecie urodzin św. Faustyny, została ogłoszona patronką naszego miasta. Łódź powinna być dumna, że sekretarka Bożego Miłosierdzia lata młodzieńcze spędziła w Łodzi. Dzisiaj, kiedy jesteśmy świadkami upadku wartości moralnych, kultu techniki i pieniądza, rozwiązłości, zbrodni, narkomanii, człowiek szczególnie potrzebuje Miłosierdzia Bożego. Odwiedzając miejsca, w których przebywała i usłyszała głos powołania, znana na całym świecie św. Siostra Faustyna, patronka naszego miasta, poprośmy ją o wstawiennictwo u Boga, o zmiłowanie dla nas samych i całego świata.
    


Foto: Marek Kamiński

Artykuł ukazał się w Tygodniku Niedziela.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.