Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Przyjaciel prawdy

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki, wręczył Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dziennikarzowi, samorządowcowi, politykowi Marianowi Papisowi.
- Pan redaktor należy do przyjaciół prawdy. Swoim słowem, czynem, inicjatywami zawsze był Pan w naszym województwie i w mieście Łodzi obrońcą prawdy.

Nigdy nie ustawał Pan w swoich wysiłkach mówienia o rzeczach, które zwłaszcza w poprzednim systemie, były głęboko skrywane przed opinią publiczną. I za taką postawę jesteśmy Panu niezwykle wdzięczni – powiedział Pan Wojewoda.

 Jest wiele tytułów, którymi możemy Mariana Papisa obdarzyć. Mówimy o opozycjoniście, inicjatorze, polityku. Redaktor Marian Papis jest przyjacielem prawdy. Mówimy, że prawda zawsze wyjdzie na jaw, ale żeby tak się stało, trzeba wyjść jej naprzeciw – dodał.

Marian Papis ukończył historię na KUL-u w 1956 r. Jako dziennikarz publikował w „Słowie Powszechnym”, tygodniku „WTK”, „Dzienniku Łódzkim”, „Odgłosach”. Jak wspomina red. Marian Papis w „Odgłosach” w 1981 r. w artykułach „Episkopatu Polski troska o Ojczyznę”, czy „Kościół łódzki na rzecz etosu polskiego”, pisał o aktywnej obecności Episkopatu w dynamicznie rozwijającej się sytuacji politycznej Polski. W jednodniówce wydanej 13 grudnia 1981 r. przez dziennikarzy „Solidarności”, zaprezentował sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego jako męża stanu. W stanie wojennym był internowany i osadzony w więzieniu w Łęczycy. Po zwolnieniu działał w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych przy kościele OO. Jezuitów. - Z rekomendacji Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego w latach 1994 – 2010 byłem radnym Rady Miejskiej w Łodzi. Pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Kultury, a w latach 2005 – 2006 funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Byłem inicjatorem ogłoszenia przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2000-2001 rokiem ks. Stanisława Konarskiego – powiedział Odznaczony.

Marian Papis za swoją działalność został odznaczony m.in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi”, „Złotym Krzyżem Zasługi”, a także „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”. Na uroczystość przybyła rodzina i liczne grono przyjaciół.

 Jadwiga Kamińskaza:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.