Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników  w województwie łódzkim.
Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach 24 października 1973 r. o. Józef wrócił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, aby dalej kontynuować studia. 21 maja 1978 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w Wygiełzowie k. Zelowa. Następnie będąc w Będkowie 14 sierpnia 1981 roku uczestniczył z młodzieżą na Turbaczu w uroczystościach Żołnierzy Armii Krajowej  przy kaplicy zbudowanej na planie krzyża Virtuti Militari, w której jest słup graniczny z 1939 roku i dwa wbite bagnety: 1 września z zachodu i 17 września ze wschodu Polski.
Bełchatów to czas stanu wojennego, czas bardzo trudny ale i pełen nadziei, którą trzeba było umacniać w Ojczyźnie, w umysłach i sercach Rodaków.

- Największym fenomenem były spotkania w „Betlejemce” - w tymczasowej kaplicy przy budującym się kościele. Zawsze był komplet, niesamowity duch spotkań i zaangażowanie ludzi i pełna konspiracja  Nasz ośrodek duszpasterski był nazwany przez wojewódzkiego dyrektora ds. wyznań (IV wydział) największym ośrodkiem dywersyjnym w województwie piotrkowskim. Zarzucał mi, że mówię kazania polityczne, i że mnie skasują! Odpowiedziałem uprzejmie, że panu dyrektorowi kłania się literatura polska, same cytaty: Adam Mickiewicz, C.K.  Norwid,  Juliusz Słowacki, ks. kard. Stefan Wyszyński. Np. „Łotry, zdejmą kajdany z moich rąk i nóg, a wtłoczą na moją duszę” – A. Mickiewicz – „polityczne”! - wspomina o. Łągwa.

W trosce o życie Ojca bp Józef Rozwadowski przeniósł go do Marzenina. W następnych latach była praca duszpasterska w Kaliszu, Toruniu, Szczecinie. - Czas przełomu – czas strajku sierpień-88. Intensywne dwa tygodnie jak na froncie: miałem zadanie grupy szybkiego reagowania, czyli docierać do załóg, które przeżywały trudne chwile… jak i do konających. Wystarczyło kilka słów czy zwrotek wiersza poety, Słowo  Ewangelii i modlitwa i…  kilka minut z załogą  o tlącej się iskierce nadziei – mówi o. Józef.

W Gdańsku szczególnie mocno zaangażował się w  środowisko Wilnian, wśród których było wielu żołnierzy i oficerów AK.  Z Gdańska do Wilna i okolic zorganizował trzy pielgrzymki żołnierzy AK, ich bliskich i przyjaciół. Część z nich była w swoich rodzinnych stronach po wielu latach, niektórzy nawet po pięćdziesięciu.

W latach 1998 – 2005 pełnił funkcje superiora (przełożonego domu zakonnego) i proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus. O. Stefan Miecznikowski wprowadził nowego proboszcza w środowisko Armii Krajowej w Łodzi skupionej przy świątyni jezuitów.

Po siedmioletnim pobycie w Jastrzębiej Górze powrócił do Łodzi  w 2012 r. Poza posługą kapłańską jest również m.in. kapelanem żołnierzy AK, prezesem Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

 Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.