Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Pielgrzymka Zakonu św. Jerzego. Foto-Marek Kamiński

Już po raz dwunasty damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego św. Jerzego Męczennika, wraz z rodzinami, pielgrzymują na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej pielgrzymów w imieniu Ojców i Braci Paulinów powitał o. Ryszard Kowalski.

– Witam i serdecznie pozdrawiam uczestników pielgrzymki św. Jerzego. Jako lud pielgrzymujący jesteśmy tutaj, aby odpocząć w Domu Maryi. Tam gdzie jest Matka jest dom. Obecność Matki Najświętszej sprawia, że Jasna Góra staje się rodzinnym domem dla nas, jej dzieci- podkreślił o. Ryszard.

Mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył ks. generał  Stanisław Rospondek.

-  Pragnę droga Mateńko wypowiedzieć słowa do Ciebie, żebyś błogosławiła i podpowiadała Swojemu Synowi, aby nas, rycerzy św. Jerzego Syn Twój miał zawsze w opiece. To On pomaga św. Michałowi Archaniołowi. To On pomaga Rzeczpospolitej Polskiej i Kościołowi świętemu. Ta Msza św. to dziękczynienie Panu Bogu za wszystko, czym nas obdarzył przez ręce Maryi – powiedział ks. generał.

W homilii kaznodzieja zaznaczył, że Łódź, skąd przyjechała większość członków zakonu, to ziemia obiecana. Miasto fabryk i pałaców, poetów, muzyków i filmu, ale także miasto dzieci, którym Pierwszej Komunii św. udzielał sam św. Jan Paweł II. Łódź to też miasto ks. bohatera Ignacego Skorupki. 

- Dziś rozmodleni rycerze św. Jerzego proszą Cię Jasnogórska Pani, aby mogli być chlebem dla głodnych, dobrą literaturą dla spragnionych słowa. Mądrością otocz słuchających o Polsce w tym najświętszym miejscu. Matko przed Twoim obliczem powtórzę słowa poety łodzianina Juliusza Tuwima (Modlitwa, Kwiaty Polskie):

...Daj nam uprzątnąć dom ojczysty
Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych
Jak z grzechów naszych, win przeklętych.
Niech będzie biedny, ale czysty
Nasz dom z cmentarza podźwignięty…

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza. Po odśpiewaniu hymnu państwowego delegacja zakonu złożyła kwiaty.
Zakon Rycerski św. Jerzego został założony 23 kwietnia 1326 r. w Wyszehradzie na Węgrzech.

W XX wieku po obaleniu reżimu komunistycznego nastąpiło odrodzenie zakonu. Obecnie wielkim mistrzem jest Węgier dr Tamas Kutalik. Priorat (oddział zakonu) w Polsce powstał w 2006 r., a funkcję wielkiego priora pełni dr Paweł Michalak. Członkowie zakonu m.in. wspomagają dzieci i osoby starsze znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Pielęgnują patriotyczne i historyczne tradycje polskie.
                                                                              

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.