Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Niezwykłe życie Świętego

Święty Maksymilian Maria Kolbe - to tytuł wystawy na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. Biograficzna wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi w okazji 80. rocznicy męczeńskiej śmierci, 50. rocznicy beatyfikacji oraz 39. rocznicy kanonizacji św. M. M. Kolbego.

- Ekspozycja ta jest swego rodzaju drogą, którą kroczymy przez niezwykłe życie o. Kolbego od dnia narodzin w Zduńskiej Woli w 1894 r. aż po wyniesienie go na ołtarze jako wyznawcę i męczennika. Beatyfikacji dokonał 17 października 1971 r. papież Paweł VI, a kanonizacji 10 października 1982 r. Jan Paweł II – powiedziała Katarzyna Helik autorka wystawy z Oddziału IPN w Łodzi.

 
Materiał ikonograficzny pochodzi z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Niepokalanów oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Współcześnie IPN dąży do kultywowania pamięci o bohaterstwie świętego i do kształtowania świadomości historycznej.
 
Św. Maksymilian Maria Kolbe zapisał się na kartach historii jako męczennik, który oddał swoje życie za drugiego człowieka w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Wskutek ucieczki jednego więźnia 29 lipca 1941 r. podczas karnego apelu zastępca komendanta obozu Karl Fritzsch, stosując odpowiedzialność zbiorową, wytypował dziesięciu więźniów, którzy mieli umrzeć śmiercią głodową. Za jednego z nich, żołnierza i ojca rodziny Franciszka Gajowniczka, zgłosił się o. Maksymilian. W celi głodowej, mimo złego stanu zdrowia, żył ponad dwa tygodnie. 14 sierpnia 1941 r. umierającemu o. Kolbemu wstrzyknięto fenol, a kolejnego dnia ciało jego skremowano.
     
- Święty Maksymilian Maria Kolbe jest symbolem ofiar zbrodni nazistowskiej, altruizmu i zachowania człowieczeństwa w każdej sytuacji, w każdych warunkach, nawet odczłowieczenia. Jest wzorcem osobowym, a wzorce osobowe nawet w dobie relatywizowania wartości są niepodważalne – podkreśliła autorka wystawy.
 
Wystawę na Placu Katedralnym można oglądać do końca października.


        

     

Foto:Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.