Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Jubileusz Karmelu

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez ojca Anzelma Macieja Gądka, karmelitę bosego oraz matkę Teresę Janinę Kierocińską. Zostało zaliczone do zgromadzeń na prawie papieskim 26 maja 1954 r.

Z okazji 100-lecia założenia zgromadzenia i 52. rocznicy śmierci Sługi Bożego Anzelma Gądka OCD, w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Najświętszą ofiarę sprawowano za całe zgromadzenie, aby wdzięczność za otrzymane łaski przyniosła owoc wierności w codziennym życiu sióstr oraz o Boże błogosławieństwo wszystkim, którym siostry posługują.

Karmelitanki Dzieciątka Jezus posługują w Łodzi już od 74 lat. Historię powstania i początki działalności sióstr w Łodzi przedstawił o. Ernest Zielonka OCD, przewodniczący Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Dlaczego wybrano Łódź – Radogoszcz? – Bo siostrom przypominała Sosnowiec, taka sama bieda klasy robotniczej, ludzi zaniedbanych duchowo, porzuconych. Siostry przybyły, aby założyć pierwszy klasztor, żeby zająć się dziećmi rodzin, które nie miały na to czasu. Karmel Dzieciątka Jezus dopełnił budowy „dzielnicy karmelowej” takiej łódzkiej „Góry Karmel” – tłumaczył o. Ernest.

W wygłoszonej homilii ks. Arcybiskup zwrócił uwagę, że ten jubileusz przynagla nas do poznawania tajemnic Dzieciątka Jezus. Jezus, który przyjął ludzkie ciało uczy nas tego, że potrzebuje matki, kobiety, która Go przyjmie do swojego łona, ustrzeże przez dziewięć miesięcy, a następnie urodzi i wychowa. Bóg z takim pragnieniem zwraca się do Maryi, ale też do każdego z nas, do wspólnoty Kościoła – Matki.

Metropolita łódzki podkreślił, że Jezusa nie wystarczy tylko głosić – Jezusa trzeba urodzić, Jezusowi trzeba dawać życie. To, co w Kościele nazywamy ewangelizacją, jest przekazem życia, a nie tylko przekazem doktryny, nie przekazem jakiejś teorii. Jezus w tajemnicy swojego dzieciństwa potrzebuje naszego macierzyństwa.

Pierwsze siostry do Łodzi przybyły 27 października 1947 r. Budowę domu zakonnego rozpoczęto na nieruchomości Wiktorii Piotrowskiej, którą ofiarowała zgromadzeniu za dożywotnią opiekę. Już 15 lutego 1948 r. otworzyły przedszkole, które działało do 1962 r. tj. do czasu zlikwidowania przez władze komunistyczne. Działalność katolickiego przedszkola wznowiły dopiero w 1992 r. Siostry katechizowały dzieci w sześciu łódzkich parafiach. W 1978 r. decyzją zarządu zgromadzenia utworzono dom formacyjny dla nowicjatu kanonicznego. W 1983 r. powstało Muzeum Założyciela o. Anzelma Gądka, a od 1995 r. zostało utworzone Archiwum Założyciela, w 2002, z chwilą rozpoczęcia jego procesu beatyfikacyjnego, biuro Postulacji Sługi Bożego. W 1990 r. dom stał się siedzibą zarządu Prowincji Łódzkiej św. Józefa.


za:lodz.niedziela.pl

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.