Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Wehikuł czasu

„Wehikuł czasu” to wystawa kilkudziesięciu zdjęć seniorów związanych z Caritas Archidiecezji Łódzkiej, którzy pozowali do dzieł twórców znanych i nieznanych, od epoki średniowiecza do Młodej Polski.

- Inspiracją projektu był okres pandemii i zauważony przeze mnie trend w światowej kulturze, gdzie młodzi ludzie wcielali się w różne postacie z portretów. Taką wędrówkę między epokami zaproponowałam naszym seniorom. Zachęciłam ich, aby wcielili się w postacie z obrazów – powiedziała Katarzyna Sekieta pomysłodawczyni projektu.

 Kostiumy i scenografię przygotowały Agnieszka Juchniewicz, Katarzyna Sekieta oraz Sylwia Pniewska, która odpowiedzialna była również za makijaż. Zdjęcia wykonał Damian Redlicki przy współpracy Michała Góralczyka.

Najtrudniejszym elementem było znalezienie odpowiedniej garderoby.  Do zdjęcia według obrazu „Portret kobiety” Roberta Campina pozowała Nina Łowicka – Dąbkowska. - Bardzo jestem zadowolona, bo jest to taka charakterystyczna postać, holenderska kupcowa. Podoba mi się zarówno charakteryzacja jak i fotografia.

Barbara Wasiak była bardzo ciekawa jak będzie wyglądać w innej epoce na zdjęciu  z obrazu Princess Christine of Denmark Hansa Holbeina Młodszego. - Widzę tę fotografię po raz pierwszy, podoba mi się. Charakteryzacja i błysk świateł uskrzydliły mnie i poczułam się taka trochę inna.

Miłą pamiątką dla każdego uczestnika sesji fotograficznej jest miniatura zdjęcia, którą  wręczył ks. Andrzej Partyka dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej. - Całym sercem jestem za takimi projektami, ponieważ seniorzy wymagają naszej szczególnej uwagi. Chętnie włączają się w takie działania. Myślę, że sprawia im to wiele radości, a nam daje wiele satysfakcji, że możemy być z nimi w takiej aktywnej formie i jednocześnie ciekawej.

Wystawę zorganizowano w Manufakturze, bo jak powiedziała Anna Maciejewska koordynator projektu, jest to miejsce, gdzie dużo przychodzi młodych ludzi. - Chcieliśmy im oswoić starość, która nie jest taka brzydka i nudna jakby się wydawało, a może być piękna i bardzo ciekawa.

Wystawę „Wehikuł czasu” można oglądać do 15 listopada.
                                                                              

Foto: Marek Kamiński

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.