Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Bieg dla Bohaterów Niepodległości

Kilkadziesiąt osób z łódzkich grup biegowych wyruszyło ulicami miasta, aby upamiętnić Bohaterów i Ojców Niepodległości 1918 r. Swoją obecnością biegnących zaszczycił marszałek Józef Piłsudski, wielki wódz i twórca wolnej Polski. W postać marszałka wcielił się historyk Karol Rzeźnicki, dla którego nie była to codzienna sytuacja i

musiał się do niej odpowiednio przygotować.

- Tematy są mi bliskie i odzyskanie niepodległości i sama postać marszałka. Dość dużo wiem, ale szczegółowych informacji musiałem się poduczyć. Jeśli chodzi o stylizację, zadbała o to moja żona. Wąsy musiałem przylepić, bo nie zdążyłem zapuścić swoich – powiedział pan Karol.

Bieg rozpoczął się odśpiewaniem hymnu i zapaleniem znicza przy Pomniku Katyńskim, obok sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej wybudowanym jako wotum za „Cud nad Wisłą”.

- Biegniemy do najważniejszych miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w naszym mieście – powiedziała Agnieszka Forzpańczyk, biegowy przewodnik po Łodzi.

Na trasie biegaczom towarzyszyły pieśni patriotyczne. Po drodze odwiedzili 22 miejsca jak chociażby: Patriotyczne murale Legionistów (ul. 6 sierpnia), Pomnik Tadeusza Kościuszki (Plac Wolności), dom Józefa Piłsudskiego (ul. Wschodnia 19), Pomnik Armii Łódź (Park Hellenowski), Pomnik Józefa Piłsudskiego (ul. Traugutta 27a), Tablica upamiętniająca łodzian, którzy zgłosili się do Legionów (ul. Sienkiewicza 38), Grób Nieznanego Żołnierza i


Pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki (Plac Jana Pawła II), Pomnik Legionisty (Park Legionów) pamięci składano kwiaty i zapalano znicze.

- Wspaniała inicjatywa łódzkich biegaczy. Połączenie aktywności sportowej z historią i to pięknie opowiedzianą. Pan Karol bardzo ciekawie i z poczuciem humoru przedstawił życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego. Świetny pomysł uczczenia Święta Niepodległości – podkreślił Tomasz Anielak Radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Bieg zakończył się biesiadą przy żołnierskiej grochówce i wspólnym śpiewem pieśni partiotycznych. Inicjatorem tego wydarzenia były grupy biegowe, Biegam i Zwiedzam Łódź, Biegam Pomagam oraz Fundacja Życie.

Jadwiga Kamińska

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.