Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „A to Polska właśnie”

Koncertem w Teatrze Muzycznym w Łodzi zakończył się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów im. prof. Teresy Żylis – Gara.
Przed łódzką publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.

Przybyłych gości powitała Grażyna Posmykiewicz dyr teatru
i o. Józef Łągwa organizator festiwalu.
- Najważniejsza droga, to jest droga w nas od umysłu do serca. Tak jak jest nasza biało – czerwona flaga, tak stojąc w jej tle, prosimy o jasną i piękną myśl, by ona nas prowadziła przez naszą codzienność. Ogarniała naszą historię, tradycje, wszystkie zmagania i była pełna nadziei, miłości i pokoju. Drugi kolor czerwony – pasja, największa miłość w nas i między nami. Aby tę miłość ocalić, trzeba ją jak talenty rozdawać bliźnim – podkreślił o. Józef.
    
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, to kwintesencja naszej polskiej kultury. Występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, ale także w małych miejscowościach, na co dzień pozbawionych dostępu do wysokiej kultury. Corocznie koncertuje około dwustu razy.
Ponad stuosobowy zespół to chór, balet i orkiestra. Artyści w przepięknych, barwnych ludowych strojach z różnych regionów Polski zaprezentowali narodowe tańce, a także piosenki m.in.: „Karolinka”, „Gąska - Gdybym to ja miała”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”.

- Serce rośnie, niesamowite przeżycie. Na scenie zespół pokazał różne regiony, poprzez stroje, śpiewy i taniec. Coś, co powinno być w naszych sercach i umysłach, widoczne było na tej scenie. Jak bardzo angażujemy się w kulturę polską, widać było po żywiołowej reakcji publiczności – powiedział Piotr Adamczyk wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
    
Koncert na długo pozostanie w pamięci licznie zgromadzych łodzian. - Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to prawdziwy ambasador Polskiej Kultury Narodowej. Profesjonalne i jednocześnie dynamiczne wykonanie utworów, fantastyczne stroje. Koncert dostarczył nam niezwykłych emocji – dodał Tomasz Anielak radny Rady Miejskiej w Łodzi.
    
Łodzianie mogli otrzymać bezpłatne zaproszenia dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w siedzibą w Bełchatowie.
                                                                             
                                                                              

 

 

 

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.