Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Zasłużeni dla Miasta Łodzi

W ogrodach Pałacu Izraela Poznańskiego odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Miasta Łodzi i odznak „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” wybitnym łodzianom, którzy swoją pracą, społecznym zaangażowaniem i aktywnością zasłużyły się naszemu miastu.

-  Jesteśmy dumni z Państwa dokonań, tym bardziej miło nam będzie wręczyć przyznane przez Radę Miejską wyróżnienia, które stanowią wyraz wdzięczności i szacunku nas, jako społeczności łodzian, wobec Państwa dokonań, pasji, poświęceń oraz ciężkiej codziennej pracy. Mam przyjemność, ale i obowiązek chwalić się nimi i stawiać Państwa za wzór – mówił Marcin Gołaszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

    W tym roku Nagrody Miasta Łodzi (25 tysięcy zł brutto) otrzymali: Jolanta Bobińska, Jacek Kusiński, Jarosław Olbrychowski, Cezary Pawlak i ks. Waldemar Sondka.


  Dla Jolanty Bobińskiej założycielki i prezesa Fundacji „Dom w Łodzi” to był bardzo szczęśliwy dzień. Cieszyła się, że została dostrzeżona, doceniona i wyróżniona. - Radość ogromna, ale też dobra energia, żeby nadal działać i uświadamiać, że niepełnosprawność nie ogranicza, bo osoby z niepełnosprawnością mają swoje pasje, marzenia i je realizują.


  Laureatem Nagrody Miasta Łodzi jest również ks. Waldemar Sondka, założyciel i dyrektor Teatru LOGOS. Przez 36 lat na deskach teatru wystawiono 58 spektakli premierowych oraz 2200 przedstawień. - Każde docenienie pracy sprawia radość. Natomiast podkreślam to wielokrotnie, że jeżeli w coś się angażujemy, to nie po to by być nagrodzonym, ale jest to bodziec do dalszej pracy. To co osiągam, to nie ja sam, ale z ludźmi, którzy ze mną współpracują, czyli zespołem Teatru LOGOS, twórcami i artystami związanymi z Kościołem Środowisk Twórczych i im tę nagrodę dedykuję – podkreślił ks. Waldemar.


 Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” otrzymało 41 osób i trzy organizacje (odznaki zbiorowe). Jedną z odznaczonych jest piosenkarka Krystyna Giżowska, jej przeboje wpisały się w kanon polskiej popkultury. - Jest to dla mnie ogromne zaskoczenie. Chociaż w Łodzi mieszkam prawie 40 lat, to mało miałam kontaktów z koncertami dla łodzian. Cieszę się, że zauważono, że tu mieszkam. W tym roku chciałabym zrobić swój benefis, bo jestem już ponad 50 lat na scenie. Mam nadzieję, że Miasto spojrzy przychylnym okiem na to wydarzenie i zechce mi w tym pomóc.
    

Wśród nagrodzonych była także Magda Komarzeniec dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz studium podyplomowego z Zarządzania Kulturą. Dzięki jej staraniom rok 2022 ustanowiono rokiem Romana Modzelewskiego.

Odznaką wyróżniono również Martę Libiszowską związaną z Fundacją „Dom w Łodzi” od jej powstania. Jest inicjatorką wielu projektów, których celem jest pomoc najmłodszym. - To dla mnie dzień pełen wzruszeń, miłe słowa, brawa, kwiaty to daje wiatr w żagle i takie potwierdzenie, że warto działać. Prywatnie jest ze mną mój syn, tegoroczny maturzysta, który zaczyna ważny etap w swoim życiu. To jemu dedykowałam wyróżnienie, aby było wyznacznikiem i żeby wiedział, że w życiu ważne jest działanie, podążanie swoją ścieżką, bez wzlędu na to czy jest łatwa czy trudna.

W gronie uhonorowanych odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” był abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki – Ja się cieszę, że to, co przez sześć lat w Łodzi robię dla ludzi, jest ważne nie tylko dla Kościoła, ale i dla miasta. Kościół nie jest dla siebie, ale jest dla świata, więc jeśli ten świat, którym jest Łódź widzi jakąś wartość, którą Kościół łódzki tu robi, to ja się tylko mogę cieszyć – powiedział Ksiądz Arcybiskup.
      Odznakę wręczono też Krystianowi Mrowińskiemu dyrektorowi Regionalnemu Carrefour. Aktywnie działa na rzecz lokalnej społeczności, angażując się w akcje charytatywne dla dzieci i młodzieży, wspiera rozwój sportu wśród najmłodszych. - Nie urodziłem się w Łodzi, ale mieszkam tu od wielu lat.  Wyróżnienie determinuje mnie jeszcze bardziej do działań na rzecz pomocy różnym organizacjom oraz współpracy z klubami młodzieżowymi, którą będę dalej kontynuował.

Wyróżniono także majora w stanie spoczynku Tomasza Rżewskiego, wnuka Aleksego Wincentego Rżewskiego pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Pan major jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej. Uczestniczył w misjach pokojowych w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii, gdzie został ciężko ranny. Bierze czynny udział w działalności Łódzkiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

- Budowanie wizerunku miasta i jego tradycji nie byłoby możliwe bez aktywności naukowej, społecznej, twórczej i codziennej pracy wyróżnionych łodzian. Sukcesy rozsławiające nas w Polsce i na świecie pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – podkreślił przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.   

Uroczystość zakończyła się występem dziecięcego zespołu miejskiego Tytka z klubu „Dąbrowa”, który swoimi piosenkami promuje miejski folklor i gwarę łódzką.


    

  

                                                         

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.