Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Droga do żywej wiary

W liturgii na określenie  duchowego zagubienia człowieka przed przyjściem Chrystusa, mówi się o „życiu w ciemnościach grzechu i śmierci”.  Podobnie św. Jan w Prologu swojej Ewangelii mówi o „Światłości, która przyszła na świat, ale ludzie jej nie przyjęli”.  Wielcy myśliciele często mówią o „zaćmieniu Boga”, które charakteryzuje współczesną cywilizację, w której  hedonizm, materializm, nihilizm i relatywizm prowadzą ku cywilizacji śmierci. W przyszłym miesiącu/ X/  minie 20 lat od publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego a w całym Kościele rozpocznie się Rok Wiary. Stąd Pasterze Kościoła stawiają wiernym  pytanie o ich wiarę względem osoby i  nauki Chrystusa. Często nasza wiara jest jedynie wiarą  od święta, sprowadza się do obrzędów, ale czy jest obecna i czy oświeca drogi naszego życia na co dzień? Jest oczywiste , że samymi siłami natury nie możemy iść drogą życia, która otworzyła się dla nas wraz z wiarą w Jezusa Chrystusa. Na drodze do Boga wspiera nas Kościół przez kapłanów, którzy mają być wiarygodnymi świadkami Ewangelii. To w naszych kościołach, w każdą niedzielę i święto możemy karmić się  Słowem Bożym i uczyć się zawierzenia i modlitwy. Udział w Eucharystii jest tajemnicą, w której odtwarza się i umacnia więź z Chrystusem, źródłem naszej duchowej mocy.  W każdym katolickim domu powinno być czytane i rozważane Pismo św., w zasięgu naszej ręki powinien być Katechizm Kościoła Katolickiego – wielka księga naszej wiary. Eucharystia,  lektura Pisma Świętego, uczynki miłosierdzia, modlitwa, znajomość nauczania Kościoła, postawa dialogu wobec otoczenia i osobista więź z Chrystusem - to priorytety duszpasterskie roku liturgicznego. Jednak najważniejsze jest,  by każdy chrześcijanin doświadczył mocy wiary w codzienności swojego życia.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.