Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jerzy Stasiak - Łódzkie pamiętało o rocznicy Powstania Styczniowego

Najważniejszą uroczystością kościelną w Łódzkiem, poświęconą rocznicy Powstania Styczniowego, była Msza Św. za Ojczyznę w Katedrze, 22 stycznia, z piękną homilią ks. abp Marka Jędraszewskiego i przepięknym koncertem „Muzyka Polska”, po Mszy Św., z udziałem solistów Teatru Wielkiego, chóru i orkiestry. W obchody rocznicowe wpisała się Msza Św., odprawiona przez  ks. Kazimierza Kurka 3 lutego br., w kościele pw. Św. Teresy (ss. Karmelitanek Bosych),  w intencji Ojczyzny i poległych w latach 1863-4 powstańców, oraz tych, którzy nie wytrzymali ciężkiej drogi na Syberię i późniejszej katorgi.

W homilii ks. Kurek nawiązywał do czytań Pisma Św. na niedzielę 3 lutego. M.in.  upewniał, że jeśli zadbamy o pamięć, w szczególności w modlitwie, o tych, którzy zginęli za Ojczyznę,  Pan Bóg będzie bronić nas przed naszymi wrogami – tak jak zapowiadał przez Jeremiasza. Możemy i musimy być odważni, bo Pan będzie z nami.  Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Rosjanie przechowują na Kremlu zbiór dokumentów o represjach popowstaniowych w tajnym archiwum. Trudno zrozumieć, czym kierują się władze Rosji w tym przypadku.  Ks. Kurek przypomniał kilka znanych postaci polskich patriotów z czasów Powstania Styczniowego. Zwrócił na ostatnie słowa R. Traugutta, który na pytanie Rosjanina: „co dla Pana mogę jeszcze zrobić?” – odpowiedział na wzór Pana Jezusa:  „Niech Pan przekaże Rosjanom, ze ich wszystkich kocham”.
Uczestnicy Eucharystii szczególnie zwracali się o wstawiennictwo do Św. Rafała Kalinowskiego, powstańca, a później Karmelity Bosego. Po Mszy Św. otrzymali maleńkie relikwie Św. Rafała.
Na zakończenie uroczystości kościelnej ks. Kazimierz Kurek apelował o tworzenie w całej Polsce komitetów obchodu 150 rocznicy Powstania Styczniowego:  w miastach, miasteczkach i gminach. Zachęcał do publikowania pod patronatem komitetów lokalnej historii Powstania i śpiewania w całej Polsce pieśni powstańczych.

Po Mszy Św. uczestnicy zmotoryzowani pojechali do Dobrej (wieś między Strykowem a Łodzią),  aby złożyć kwiaty i pomodlić się nad mogiłą powstańców poległych w bitwie pod Dobrą 24 lutego 1863 r.

Tamże, w 150 rocznicę bitwy pod Dobrą, odbędą się uroczystości, organizowane przez Dom Kultury w Strykowie.

W skrócie planowane uroczystości przedstawiają się następująco:
O godz. 10.00 zostaną odprawione Msze Św.: w kościele rzymsko-katolickim i w kościele mariawickim.
O godz. 11.00 rozpocznie się w kościele rzymsko-katolickim część historyczno-artystyczna, przewidziana na pół godziny.
O godz. 11.45, po przybyciu z kościoła na cmentarz pocztów sztandarowych – będzie uroczystość na cmentarzu rzymsko-katolickim.
W dalszym czasie odbędą się biegi dorosłych i młodych – dla uczczenia rocznicy Powstania.
Organizujmy różne obchody rocznicowe – mamy na to ponad rok – zachęcał 3 lutego ks. Kurek. Nie mieliśmy możliwości uroczystego obchodzenia 50-ciolecia i 100-lecia Powstania, bo Polska była podległa Rosji. Obecnie mamy taką możliwość, nie zmarnujmy jej.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.