Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Pokusa samozniszczenia

Czy media, zgodnie z ich właściwym zadaniem, przekazują jedynie informacje? Wydaje się, że spełniają często inne, także ukryte funkcje. Często informacje są selekcjonowane, wybiera i na czoło wysuwa jedne, pomija i skrywa inne. To co najważniejsze, sprawy niewygodne, istotne, są marginalizowane. Dla odwrócenia uwagi podrzuca się jakiś  temat zastępczy.

Do tego celu politykom medialnym służą tematy dotyczące  Kościoła a zwłaszcza nagłaśnianie konfliktów.  Przykładu nie trzeba długo szukać. Od pewnego czasu  media nagłaśniają wypowiedzi księdza, który porusza opinię publiczną zaskakującymi, budzącymi sprzeciw  wypowiedziami. Występuje przed kamerami telewizyjnymi, udziela wywiadów, głosząc poglądy  odbiegające od  nauki Kościoła. Np. bierze w obronę satanistę, który publicznie podarł i znieważył bluźnierczymi słowami księgę Pisma św., wypowiada się publicznie w obronie osoby dokonującej apostazji, przyjmuje niezgodną z nauką Kościoła postawę odnośnie aborcji, poucza biskupów. A wreszcie  okazuje nieposłuszeństwo wobec swojego Biskupa, który pragnie go powstrzymać od tworzenia rozłamu. To wszystko powoduje dezorientację parafian. Wielu, znając swojego duszpasterza z  pozytywnych działań,  ale nie zdając sobie sprawy z kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań, w dobrej wierze występuje w jego obronie.

Czy Biskupowi, człowiekowi wielkiej mądrości i rozwagi uda się powstrzymać duchownego, który pędzi jak ćma w ogień do samozniszczenia? Czy uda się przekonać do zasad nauki katolickiej, zasad  Dekalogu i prawa naturalnego, których uczył się przed laty w Seminarium? Oto temat do modlitw i refleksji.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.