Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Pamiątka z odpustu przypomina o modlitwie i miłości

Lawenda św. Walentego to pamiątka z odpustu w Lutomierskiej Farze. Jej zapach każdego dnia przypomina o modlitwie, którą otaczam ukochane osoby – modlitwie pełnej miłości, będącej najpiękniejszym wyrazem uczuć.

14 lutego to dzień, w którym królują czerwone róże, czekoladowe serduszka, a miłość jest najważniejsza! To dzień, na który czekają wszyscy zakochani i otwarcie manifestują swoje uczucia – pięknie, ale czy nie piękniej byłoby pamiętać o okazywaniu sobie miłości każdego dnia? W wyjątkowy sposób świętują i okazują swoją miłość do bliskich parafianie z Lutomierska…

14 lutego w Lutomierskiej Farze unosi się zapach kadzidła i lawendy. To dzień odpustu, bo św. Walenty jest drugim patronem parafii p.w. M. B. Szkaplerznej w Lutomiersku. Tego dnia każdego roku ks. proboszcz Marek Kowalski i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy parafii zapraszają na uroczystą Mszę św. obfitującą w doniosłe doznania duchowe. I tego roku we Mszy św. odpustowej uczestniczyli wierni i Księża Proboszczowie z dekanatu konstantynowskiego z ks. dziekanem Marianem Bańbułą na czele, a Mszy św. przewodniczył i porywające Słowo Boże wygłosił ks. Józef Łągwa TJ, który zachęcił do zastanowienia się: dokąd zmierzamy? czy wiernie trwamy w Bogu, jak czynił to św. Walenty?

Poczet sztandarowy lutomierskiej ochotniczej straży pożarnej, uroczysta procesja z darami, obecność i zaangażowanie młodzieży w oprawę liturgiczną Mszy św., liczni wierni zebrani na modlitwie, świadczyły o wielkiej randze tego wydarzenia w tutejszej społeczności. Najpiękniejsze słowa o miłości, które zawarte zostały w I Liście do Koryntian, wybrzmiały tego dnia podczas wieczornej Mszy św. w utworze pt.: „Miłość cierpliwa jest…” (sł. J. Cygan, muz. P. Rubik), będącym parafrazą Hymnu o Miłości św. Pawła. Utwór wykonał duet wokalny z tow. skrzypiec w składzie: D. Rybak (śpiew i recytacja), A. Piontek (śpiew, skrzypce).

Pięknymi upominkami z tej uroczystości, które były także darami ołtarza i cieszyły się dużym zainteresowaniem, były właśnie woreczki z lawendą i wizerunkiem św. Walentego, a także albumowe wydanie „Elementarza Modlitwy Dziecka Bożego” z dedykacją autorek.

Dlaczego lawenda stała się symbolem św. Walentego? Ponoć starożytni Rzymianie uważali, że „tak jak róża jest zapachem serca, tak lawenda jest zapachem duszy”, a przecież ten duchowy wymiar miłości jest najważniejszy. Wspaniałym tego świadectwem są prośby i modlitwy wiernych kierowane do św. Walentego, który jest opiekunem młodzieży i narzeczonych, stróżem szczęścia rodzinnego i obrońcą rodzicielstwa. W lutomierskiej Farze podczas comiesięcznej nowenny młodzi modlą się o właściwy wybór życiowy: o dobrą żonę i dobrego męża, inni o szczęście rodzinne, a także o zdrowie, bo św. Walenty to także patron ludzi chorych na epilepsję i choroby umysłowe.

14 dnia każdego miesiąca przed wieczorną Mszą św. odprawiane jest Nabożeństwo ku czci św. Walentego, podczas którego odczytywane są prośby składane przez wiernych do „koszyczka próśb i podziękowań” umieszczonego na ołtarzu św. Patrona, a które można także przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: „do św. Walentego”.
W każdej chwili można przyłączyć się do modlitwy. Św. Walenty patronuje i wspiera cały czas!

Pamiętajmy, że modlitwa za ukochaną osobę to prawdziwy dar miłości, a spojrzenie pełne uczucia potrafi rozjaśnić świat. Niech każdego dnia przypomina nam o tym zapach Lawendy św. Walentego, zapach duszy zatopionej w modlitwie pełnej miłości.

z Bożą miłością i z zaproszeniem do modlitwy
Dominika RybakFot.: św. Walenty z Lutomierskiej Fary – autor zdjęcia: Krzysztof Kwaskowski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.