Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Młodopolskie fascynacje


















Coraz częstsze przypadki wypożyczania przez prywatnych kolekcjonerów dzieł sztuki dla celów wystawienniczych sprawiają, że miłośnikom malarstwa, grafiki czy też rzeźby nadarza się niejednokrotnie okazja do zobaczenia prac wcześniej niewidzianych, szerzej nieznanych, bądź zapomnianych.

Interesujące kolekcje malarstwa stworzone przez Wojciecha Fibaka, Toma Podla, Waldemara Andzelma, Wacława Rudolfa i Krzysztofa Musiała prezentowało Muzeum Miasta Łodzi. Ostatnio przyszła kolej na obrazy będące własnością zbieracza, który swojego nazwiska (w przeciwieństwie do malowideł) nie chce ujawniać, a który ma do zaoferowania zestaw znakomitych dzieł reprezentujących okres Młodej Polski. Wystawa zatytułowana Młodopolskie fascynacje. Malarstwo końca XIX i pierwszej połowy XX wieku z kolekcji prywatnej pokazywana była w Galerii Wystaw Czasowych a od 5. kwietnia do połowy czerwca będzie ją można oglądać w muzeum łowickim (w związku z Rokiem Józefa Chełmońskiego).

Kuratorem ekspozycji i redaktorką starannie wydanego katalogu jest historyk sztuki i publicystka, Monika Nowakowska. W zamieszczonym w katalogu artykule podkreśla, że dziś, kiedy minął wiek od schyłku Młodej Polski, można z cała odpowiedzialnością stwierdzić, iż był to jeden z najważniejszych okresów w historii rodzimego malarstwa. Uwolniło się ono wówczas od dyktatu historyzmu, akademizmu i pod wpływem nowoczesnej sztuki zachodnioeuropejskiej - w szczególności francuskiego impresjonizmu i niemieckiego ekspresjonizmu - wypracowało własne jakości formalne i treściowe.

Wystawa obejmuje 68 wykonanych różnymi technikami prac 39 twórców, m.in. tak wybitnych, jak Józef Chełmoński (delikatne w kolorystyce Mgły poranne), Jacek Malczewski (pięć prac, w tym Portret młodej kobiety z gitarą i ekspresyjny Portret Wacława Koniuszki), Józef Mehoffer (dekoracyjny konterfekt Wikci z Jankówki), Julian Fałat (odznaczające się mistrzostwem koloru Rabata przed domem oraz Zakole rzeki zimą), Teodor Axentowicz (dwa psychologiczne portrety starców), Jan Stanisławski (pięć kompozycji, m.in. wysmakowany barwnie Pejzaż z kwiatami i drogą), Leon Wyczółkowski (cztery obrazy, wśród nich malowane pastelami Wnętrze kościoła), Wojciech Weiss (trzy dzieła, w tym ciekawie operujący światłem Pejzaż po zachodzie słońca). Reprezentowani są twórcy działający na pograniczach polskiego modernizmu (wspomnieć można o symbolicznych portretach autorstwa Wlastimila Hofmana, np. tryptyku Wiosna z muzykującymi chłopcami, pejzażach Józefa Czajkowskiego, Zbigniewa Pronaszki) jak i wyrastający ponad młodopolski modernizm - tacy, którzy wypracowali indywidualny styl i odnieśli sukces ponadlokalny, by wymienić choćby Józefa Pankiewicza (dwa postimpresjonistyczne obrazy marynistyczne), Tadeusza Makowskiego (subtelny pejzaż Chmury nad łąką) czy Władysława Ślewińskiego (stonowana barwnie martwa natura).

Ponieważ młodopolskie malarstwo jest tematycznie zróżnicowane, prezentacja podzielona została właśnie na tematyczne działy: portretu, scen rodzajowych, mitologicznych, symbolicznych, pejzażu a także martwych natur. W dziale pejzażu odnaleźć można dwie kompozycje olejne na tekturze Henryka Szczyglińskiego - jedynego w tym gronie artystów reprezentanta Łodzi. Warto podkreślić, że większość zgromadzonych obrazów pokazywana jest publicznie po raz pierwszy.



Copyright © 2017. All Rights Reserved.