Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki: Dokąd idziesz Polsko?... Dokąd idziemy?...VIII Ogólnopolska Konferencja cyklu: „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”

Co chcemy zostawić następnym pokoleniom? Jaką ojczyznę, jaki dom?.. Czy dom opisywany według projektów zupełnie innych cywilizacji, w części opustoszały a w innej przerabiany na kantor wymiany wartości i reklamowany okrzykami również polskojęzycznych akwizytorów i bluźnierców?...

Taka podstawowa refleksja miała być motywem przewodnim kolejne, ósmej już, ogólnopolskiej konferencji cyklu „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”, zorganizowanej przez Oddział Łódzki Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy pod patronatem naszego Pasterza - abp. prof. Marka Jędraszewskiego.  

- Czy spotkanie spełniło oczekiwania organizatorów i przybyłych licznie – jak zwykle - uczestników? Myślę, że po opublikowaniu materiałów (nagrania obrazu a następnie książki), odpowiedź będzie łatwiejsza…

Tymczasem należy podziękować naszym partnerom medialnym – a należy tu konieczne wymienić niezawodny tygodnik Niedziela a i portal wPolityce.pl -  niosącym  informację o konferencjach. A zasadniczym - rzec można strategicznym - zadaniem tych spotkań, jest udział we froncie obrony Sensu. Tak, właśnie - przez duże S. Sensu istnienia człowieka w rzeczywistości, który najprecyzyjniej opisuje cywilizacja łacińska, oparta na greckim pojęciu logiki i piękna, wyższość etyki nad prawem i chrześcijańskim miłosierdziu i altruizmie. W czasie ogromniejącego zgiełku informacyjnego (a informacją jest wszystko), skutkującego jakże często - by nie rzec powszechnie, zmieszaniem pojęć kierunkujących działaniem człowieka.

Nasze konferencje, których inspiratorem jest wybitny medioznawcza ks. bp Adam Lepa, dają nie tylko możliwość profesjonalnego spotkania setkom a poprzez media tysiącom ludzi, z wybitnymi teoretykami i praktykami funkcjonującymi w szeroko ujętej przestrzeni komunikacji medialnej. To szansa odbudowywania i poszerzania samodzielności intelektualnej w czasach agresywnego, powszechniejącego i powszedniejącego lemingowania. To szansa na dostrzeganie zagrożeń, pułapek oraz zmyślnego wabienia do bezkrytycznego odbioru, do systematycznego zmieniania aktywnego intelektualnie czytelnika, widza, słuchacza we – przepraszam – bezwolnego przeżuwacza serwowanej strawy antykultury, antywartości.   
Cieszy organizatorów, kiedy dowiadujemy się, że do Łodzi zjeżdżają od lat w te październikowe soboty ludzie również z odległych miejsc kraju. Cieszy, kiedy przychodzą pytania i zamówienia materiałów pokonferencyjnych*. Potwierdza sens działania fakt, że nie odmawiają występów z wykładami czy uczestnictwem w dyskusjach nasi Pasterze – arcybiskupi, biskupi, „zwykli” księża z tytułami naukowymi, profesorowie świeccy, redaktorzy naczelni i dziennikarze głośnych tytułów prawej strony.

Martwi natomiast nieco, dochodzące czasami, echo frustracji tych, którzy nie mieli możliwości (czy z różnych względów nie chcieli) wzięcia udziału w tych jesiennych spotkaniach z prelekcją bądź głosem gwarantowanym w dyskusji…

W tej siejbie prosimy o patronowanie szerokie spektrum mediów prawej strony. To naturalna chęć, aby przekaz, dobry przekaz, mógł być pro publico bono rozsiany jak najszerzej. I robimy to z wiarą, iż ten nadrzędny cel nie zostanie przytłumiony, naturalnymi zresztą, elementami konkurencji międzyredakcyjnej.     

Tej nadziei przyświeca wyobrażenie, iż szczególnie w czasach „burz i naporów” nie bada się drobiazgowo poprawności salutowania a przede wszystkim skuteczność w odporze złu.    

W obronie naszej cywilizacji. Naszego Kościoła. Naszej Ojczyzny. Naszej wolności.

Krzysztof Nagrodzki
---------------------------------------------------------
*O dostępie do materiałów konferencyjnych poinformujemy na naszym portalu: www.katolickie.media.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.