Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Tadeusz Gerstenkorn -Pomnik papieża Jana Pawła II w Paryżu

W sobotę 25 października br. odbyła się w Paryżu o godz. 11:30 doniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia  pomnika „naszego” papieża, świętego Jana Pawła II. Pomnik z brązu , wysokości 3,6 metra, ważący półtorej tony stanął przy katedrze paryskiej Notre Dame na skwerze Jana XXIII , tuż przy przepływającej obok Sekwanie, w czwartej dzielnicy Paryża (w centrum).
Uroczystość poprzedziła msza święta o godzinie 10:30 celebrowana przez  arcybiskupa Paryża, kardynała André (Andrzeja) Vigt-Trois.  W uroczystości wzięła udział  mer (prezydent) Paryża p. Anne (Anna) Hidalgo oraz  przyjezdny arcybiskup łódzki ks. Prof. Marek Jędraszewski.
Na placu zgromadziła się licznie polonia francuska, której dziatwa była ubrana pięknie w charakterystyczne polskie stroje ludowe, zwłaszcza krakowskie. Ludzi na placu było tak dużo, że trzeba było zainstalować aż 6 ekranów do przekazu uroczystości.

Pomnik jest dziełem rosyjskiego rzeźbiarza pochodzenia gruzińskiego Zouraba (Zuraba) Tsereteli (Cereteliego). Artysta podarował swoje dzieło Polskiej Misji Katolickiej we Francji, znajdującej się  przy ulicy Saint Honoré (Świętego Honoriusza) 263 bis, w pierwszej dzielnicy miasta, przy kościele Notre Dame  de l’Assomption  (Matki Boskiej Wniebowziętej). Według podanego mi przekazu, chciał on w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za rolę odegraną przez Jana Pawła II      w obaleniu sowieckiego totalitaryzmu. Inauguracja pomnika Karola Wojtyły jest zakończeniem trwających 3 lata starań ze znalezieniem odpowiedniego do tego miejsca. W uroczystości wzięła także udział (ze swą rodziną) zaprzyjaźniona  od bardzo wielu lat ze mną  p. Marcjanna Marcinkowski-Couturier, córka osiadłego od 1929 r. w Paryżu znanego polskiego fryzjera Marcinkowskiego, działającego w czasie okupacji niemieckiej we francuskim Ruchu Oporu.. Zdjęcia  wykonał jej syn lekarz Jean (Jan), o tym samym nazwisku.

Tadeusz Gerstenkorn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.