Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski -Łodzianie spotkali się z generałem Romanem Polko

W minioną sobotę, 23 stycznia 2016 roku, na zaproszenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego przybył do Łodzi gen. Roman Polko. Wojskowy znany jest ze swojego krytycznego stosunku do wielu spraw w naszym kraju. Tematem łódzkiego wykładu były „Współczesne problemy bezpieczeństwa”.

Generał podkreślał w swoim wykładzie, że to właśnie nasze państwo i nasi obywatele muszą być w pierwszym rzędzie otoczeni bezpieczeństwem. W zakresie bezpieczeństwa nie można jednakże myśleć na zasadzie ‘tu i teraz’, gdyż żyjemy w zglobalizowanym świecie. Terroryści się uczą, maja ekspertów. Działają odmiennie od klasycznego wojska. Al Kaida działała i działa jak korporacja, albowiem jest to struktura sieciowa. ISIS to już prawdziwe państwo, mające swoje dochody, budżet i udzielające wsparcia społecznego na terenach przez siebie opanowanych. Generał nie ukrywał, że ISIS mogło zaistnieć dzięki działaniom ze strony USA i państw europejskich. Nowa armia iracka powstała po upadku Saddama Husajna została wyposażona sprzętowo przez USA i ich sojuszników, ale dobór personalny do tej armii był poza właściwą kontrolą. W efekcie ISIS przejęło w krótkim czasie olbrzymią część sprzętu armii irackiej, w tym przykładowo dwa tysiące hummerów. ISIS ma własną skuteczną strategię, gdy strategia NATO jest niespójna,  zaś w Afganistanie nie było żadnej sensownej strategii.  W efekcie w tym kraju jednych bandytów zastąpiono innymi.

Rosja, zdaniem generała,  utonęła w Afganistanie w latach 1979 – 1989 jak Titanic, i NATO przestało ją uważać za wroga. Ukraina po rozpadzie CCCP nie zbudowała przez całe lata własnej armii, tak więc przykładowo ukraiński komponent w ramach polsko-ukraińskiego oddziału KFOR w Kosowie w byłej Jugosławii składał się wyłącznie z Rosjan. Tymczasem po Jelcynie nastały czasy Putina, który stworzył nową rosyjską jakość, którą możemy określić jako CCCP 2.0.  W ujęciu strategicznym Rosja jest największym dostawcą gazu do Europy. Generał podkreślił, że w Syrii odnośnie działań NATO i Rosji nie ma żadnej spójności. Co więcej, w sytuacji gdyby udało się zlikwidować ISIS w Syrii, to ‘przecieknie’ ono na inne tereny. Nie ma żadnych dobrych rozwiązań.

Wojna hybrydowa, z którą się stykamy w ostatnich latach, jest zawsze gorsza od otwartego konfliktu. Kryzys migracyjny w Europie jest niebezpieczny, gdyż nie ma widoków na asymilację przybyszów. Zwłaszcza wielkim nieporozumieniem jest przyjmowanie tysięcy samotnych mężczyzn. Generał podał odmienne rozwiązania przyjęte przez Kanadyjczyków, którzy akceptują wyłącznie Syryjczyków, którzy po opuszczeniu Syrii znaleźli się na terytorium Jordanii, ale spośród nich wybierane są tylko małżeństwa. Po lotniczym przetransportowaniu tych osób do Kanady umieszczane są oni w ośrodkach wojskowych i dokładnie sprawdzane. I tylko osoby, które pozytywnie przeszły to sprawdzenie mają szansę na osiedlenie w Kanadzie. Bezpieczeństwo własnego kraju jest tam uznawane za nadrzędne. Przybysze w każdym kraju muszą akceptować kulturę i wartości kraju przyjmującego.

W Polsce nie ma wypracowanego systemu działań przeciwko terroryzmowi. Wszystko jest robione na pokaz. Jest zbyt wiele służb, ich kompetencje się pokrywają a współdziałanie jest niedostateczne. Podległość decyzyjna niejasna. Występuje przerost formalizmów w działalności tych służb, co osłabia możliwości ich skutecznego działania. W Polsce występuje także powszechne fałszowanie statystyk odnośnie skuteczności wykrywania przestępstw pospolitych przez policję. W innych służbach, które odpowiadają za bezpieczeństwo Polaków, nie jest lepiej. Wojskowe służby specjalne w Polsce nie są nadal zweryfikowane, a przez ostatnie lata budowane były na zasadzie ‘kolesiostwa’, co zdecydowanie obniżyło ich wartość. Wszystkie kraje NATO mają łącznie 100 tys. osób w siłach specjalnych, ale aż 60 % tych sił przypada na Stany Zjednoczone.

W dyskusji po wykładzie padły liczne pytania, między innymi odnośnie obrony terytorialnej i prawa do posiadania broni.  Generał przyznał, że odnośnie obrony terytorialnej występuje w Polsce brak spójnej koncepcji – a są przynajmniej dwie odmienne koncepcje – i nie wiadomo do końca czym mają być w rzeczywistości wojska obrony terytorialnej. W odniesieniu do prawa posiadania broni generał przyznał, że w Polsce nawet ludzie z jednostek specjalnych nie mają pozwolenia na posiadanie prywatnej broni palnej, co w tym aspekcie nie jest normalne, ale okazał się nie być zwolennikiem możliwości posiadania broni przez każdego obywatela. Nie było już jednakże możliwości czasowych na pogłębienie tego zagadnienia. Niemniej generał podzielił poglądy płynące z sali, iż znane wielu osobom fakty przyjeżdżania na strzelnice w Polsce muzułmanów z Niemiec nie jest zjawiskiem pożądanym, ani z naszego, ani europejskiego punktu widzenia w aspekcie bezpieczeństwa w Europie.

Jan Szałowski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.