Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski -Inauguracja siedziby Festiwalu „Paradise in the City”W miniony czwartek, 21 stycznia wieczorem, w narożnej kamienicy przy Jaracza 11 odbyła się oficjalna inauguracja siedziby Festiwalu „Paradise in the City”. Sam budynek został w 2007 roku nabyty przez wywodzącą się z Francji katolicką Wspólnotę Chemin Neuf i z mozołem piętro po piętrze wyremontowany, ale ta długa, i pełna poświęcenia i pracy członków Wspólnoty historia będzie przedmiotem innego artykułu. Dzisiaj skupię się wyłącznie na samej oficjalnej inauguracji przygotowań do wielkiego wydarzenia, jakim będzie trwający w Łodzi w dniach od 18 do 25 lipca Festiwal, który będzie łódzkim diecezjalnym wstępem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

A zatem po kolei. Inauguracja rozpoczęła się od mszy świętej, w położonej na parterze kaplicy, która została poświęcona przez Marka Marczaka, biskupa pomocniczego archidiecezji  łódzkiej, który także przewodniczył samej mszy. Następnie w Sali Głównej Wspólnoty położonej na pierwszym piętrze odbyła się główna część uroczystości inauguracji. Głos zabrały osoby reprezentujące Wspólnotę Chemin Neuf w Polsce, Zespół Koordynacyjny Festiwalu, Archidiecezję Łódzką – bp Marek Marczak , Urząd Miasta Łodzi oraz o. Arnaud Bonnassies, który jest odpowiedzialny za Międzynarodową Misję Młodych we Wspólnocie Chemin Neuf a równocześnie odpowiedzialny jest za festiwal „Paradise in the City”. Organizatorzy przygotowali poczęstunek, a nawet za pomyślność całego przedsięwzięcia wzniesiono toast szampanem. W tym samym czasie w Małej Sali, z dala od zgiełku, zainteresowani dziennikarze mogli uzyskać dodatkowe informacje o całym przedsięwzięciu. Przeprowadzono szereg wywiadów dla kilku stacji radiowych, które powinny być wyemitowane w najbliższym czasie.

Czego zatem możemy spodziewać się w Łodzi dokładnie za sześć miesięcy?

Będzie tego bardzo wiele, bo do Łodzi zapewne przybędzie nawet osiem tysięcy młodzieży z aż  42 krajów świata. Jak podają organizatorzy, młodzi pielgrzymi w wieku od 16 do 30 lat zamieszkają u rodzin z kilkunastu parafii leżących w centrum Łodzi, które są bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie tego wydarzenia. Aby przyjąć młodzież, wystarczy udostępnić kawałek podłogi, gdyż każdy przyjedzie z karimatą i śpiworem i zapewnić śniadanie przez tydzień trwania Festiwalu oraz umożliwić dostęp do łazienki i ubikacji. Wszyscy uczestnicy bardzo liczą na poznanie łodzian i już od roku szykują się i oszczędzają na przyjazd do naszego miasta. Dla wielu łódzkich rodzin przyjęcie młodych będzie wyjątkową okazją do poznania i spotkania osób z różnych krajów. Wśród tych krajów z których przybędą do nas młodzi są: Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Chiny, Hiszpania, Egipt, Filipiny, Francja, Indie, Irlandia, Kanada, Kongo, Liban, Mauritius, Nowa Kaledonia, Reunion, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej i wiele innych.  

Głównym miejscem spotkań Festiwalu „Paradise in the City” będzie Miasteczko Miłosierdzia, zlokalizowane w halach Expo, MOSiR, Expo-Bis oraz w Archikatedrze Łódzkiej i na terenie przyległym do tych obiektów. W programie przewidzianych jest też wiele propozycji spędzania czasu w pozostałych częściach miasta. Program Festiwalu opiera się na formule „do wyboru”, pozwalającej uczestnikom wybierać każdego dnia spośród wielu propozycji.

Przed południem proponowane są cztery konferencje na różnorodne tematy, prowadzone przez przedstawicieli Kościoła, jak również osoby świeckie, które kształtują oblicze współczesnego świata w biznesie, sporcie czy kulturze, i które dzielą się w ich trakcie swoim doświadczeniem wiary i życia zawodowego. Popołudniami uczestnicy mogą wybrać warsztaty, pogłębiające tematy porannych spotkań, różne sporty (kilkanaście dyscyplin) lub propozycje zwiedzania miasta (szlaki w czterech grupach tematycznych: Miasto Świętych, Miasto naznaczone Historią, Miasto Sztuki i Miasto Ekumeniczne). Wieczorami uczestnicy będą ponownie gromadzić się w Hali Expo, gdzie przewidziany jest czas modlitwy, koncerty uwielbienia, spektakle oraz wspólne świętowanie. Przez cały tydzień, każdego dnia, na terenie Miasteczka będzie dostępnych wiele propozycji „dla ducha”: modlitwa, adoracja, sakrament pojednania oraz rozmowy duchowe.

Możemy zadać sobie pytanie dlaczego tak wiele diecezji europejskich i tych położonych na innych kontynentach wybrało właśnie Łódź na miejsce tygodniowego pobytu przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Przykładowo do Łodzi przyjadą młodzi Francuzi z 11 diecezji francuskich. Będzie ich łącznie aż 2900 osób. Co trzecia diecezja kanadyjska także wybrała Łódź. Kanadyjczyków będzie 260. Duże grupy przyjadą z Węgier (aż 630 osób), Wielkiej Brytanii, Indii, Zimbabwe, Łotwy, Filipin, Haiti i Ukrainy. Będzie także 1000 osób z różnych miast w Polsce.

A zatem dlaczego Łódź? Jak mówią organizatorzy, Łódź to miasto z duszą, reprezentuje te same wartości, które niesie ze sobą Festiwal: to miejsce młodości, które zostawia dużo przestrzeni dla twórczości i kultury; miejsce, którego trudna przeszłość ukazuje potrzebę dialogu i pojednania. Łódź to także ważne miejsce na duchowej mapie Europy, dzięki św. Faustynie, cenionej w wielu wyznaniach chrześcijańskich. Gdzie indziej można uczyć się, jak żyć i dzielić się Bożym Miłosierdziem? Wierzymy – mówią organizatorzy, że Łódź jest miejscem, które sprzyja poszukiwaniom wartości, międzynarodowego dialogu i pojednania.

Festiwal „Paradise in the City” to olbrzymie – trwające pełny tydzień – przedsięwzięcie, które jest już przygotowywane od wielu miesięcy. Oparte jest ono o pracę wolontariuszy z Polski i z zagranicy. W trakcie inauguracji przedstawiciele Wspólnoty przekazali symboliczne klucze do siedziby młodym wolontariuszom, którzy przygotowują w tym roku Festiwal. Jest to grupa 35 młodych osób, którzy pochodzą z różnych krajów – Polski, Francji, Brazylii, Mauritiusa i Libanu - i których łączy chęć uczestnictwa w historycznym wydarzeniu. Mieszkają i pracują w domu Wspólnoty Chemin Neuf przy ul. Jaracza 11, gdzie mieści się siedziba Festiwalu. Czas przygotowań to dla nich nie tylko praca nad konkretnymi zadaniami i zdobywanie nowych doświadczeń, ale także szkoła charakteru, tworzenia przyjaźni i braterstwa.

„Łódź to teraz mój drugi dom. – mówi z przekonaniem Fabiana, która przyjechała do Łodzi z Brazylii. – Wcześniej pomagałam przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w Brazylii. Kiedy w Rio papież Franciszek powiedział w swojej homilii: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”, zrodziło się we mnie pragnienie dzielenia się radością mojej wiary z innymi i dlatego zdecydowałam się włączyć w przygotowania Festiwalu ŚDM w Łodzi. Obecnie zajmuję się projektami dekoracji scen i innych miejsc Festiwalu. Nowoczesne środki obrazowania, wszystko to, co jest atrakcyjne wizualnie, najbardziej przemawia do młodych. Chcemy zaproponować taką estetykę, która będzie bliska dla młodych ludzi.”

Wypada życzyć organizatorom pełnego sukcesu a także warto pamiętać, że nadal można włączyć się w program goszczenia młodych ze świata w swoich domach w rejonach położonych blisko centrum miasta.  Wystarczy skontaktować się z biurem Festiwalu mieszczącym się w kamienicy Wspólnoty Chemin Neuf przy Jaracza11, lub z księżmi z parafii z Rejonu Śródmieście ŚDM w Łodzi. A na portalu będą ukazywać się kolejne informacje dotyczące Festiwalu ŚDM w Łodzi.

Jan Szałowski

Copyright © 2017. All Rights Reserved.