Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Tomasz Bieszczad: W Łodzi – Msza za Księży niezłomnych

Skrytobójczo zamordowani, zamęczeni, zastrzeleni, straceni w stalinowskich więzieniach. Przed śmiercią szykanowani, często przez całe lata. Okoliczności zabójstw przerażają skalą okrucieństwa i sadyzmu. Jakby sam szatan był tu inspiratorem. Osiemnastu polskich Księży męczenników... Msza święta, odprawiona w Ich intencji, miała właśnie miejsce w łódzkiej Katedrze – 31 stycznia tego roku. Inicjatorzy uroczystości wierzą, że stanie się trwałym wyrazem pamięci o najwyższym bohaterstwie i ofierze polskiego Kościoła, którą poniósł od zaprowadzenia na naszych ziemiach komunistycznej władzy, aż po czasy rozpoczynające tzw. „transformację ustrojową”.

Data uroczystości została wybrana nieprzypadkowo – w dzień bliski datom śmierci: księdza prałata Stefana Niedzielaka (zamordowany w nocy z 20 na 21 stycznia 1989 r.) i księdza Stanisława Suchowolca (zamordowany z 30 na 31 tego samego miesiąca i roku). Obok zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki są one najbardziej znanymi (i najbardziej tajemniczymi) przypadkami zbrodniczej wszechwładzy Służby Bezpieczeństwa w PRL-u.

Biogramy osiemnastu księży niezłomnych zamieszczone zostały w okolicznościowej broszurze, a przede wszystkim przypomniał je w swej homilii ks. proboszcz Ireneusz Kulesza. Musimy tę listę stale przypominać, chyba powinniśmy ją znać na pamięć. Do niej należałoby jeszcze dopisać setki, tysiące nazwisk tych, którzy wprawdzie przeżyli, ale swoją wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie przypłacili długoletnim cierpieniem, więzieniem, pogardą, medialną nagonką, znoszeniem niewyobrażalnych utrudnień w codziennej pracy duszpasterskiej...

Inicjatorzy i organizatorzy uroczystości – poseł Alicja Kaczorowska (PiS) oraz pracownicy jej Biura Poselskiego – pragną, by ta Msza św. stała się „łódzkim wkładem w systematyczną pracę nad przywróceniem pamięci o Księżach męczennikach” – polskich ofiarach totalitaryzmu. W to dzieło włączyli się już także przedstawiciele licznych środowisk chrześcijańsko – niepodległościowych Łodzi. W przyszłości, przy oczywistej życzliwości łódzkiego Kościoła i jego hierarchów, można będzie rozszerzać wiedzę o tym (ciągle zatajemniczonym!) fragmencie historii, jak również włączyć do zbiorowej pamięci męczeństwo Ofiar okupacji hitlerowskiej i niemieckich obozów koncentracyjnych, przede wszystkim Dachau.   

Tomasz Bieszczad

Copyright © 2017. All Rights Reserved.