Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Adam D. Świątek - Islamizacja w telewizji

Prawie każdego dnia politycy polscy zajmują stanowisko w sprawie obecności uchodźców z terenów muzułmańskich w naszym kraju. I padają uroczyste deklaracje dotyczące tego, ile osób, na jakich warunkach, w jakich okolicznościach.

Panowie i panie: daremne żale, próżny trud ! Bo oto za sprawą TVP i jej odnowionego kierownictwa masy muzułmanów podbijają polską kulturę każdego dnia i to po kilka godzin. Wystarczy przejrzeć program telewizji publicznej, która tuż, tuż będzie narodową. I wystarczy tylko przywołać to, że tuż przed „Wiadomościami”, przez pięć dni w tygodniu, „lecą” prawie godzinne odcinki „Wspaniałego stulecia…” I warto przeanalizować pod kątem wartości moralnych i etycznych propozycje islamu serwowane Polsce. Jeżeli te propozycje mają umocnić program prorodzinny w Polsce – to trzeba bić w najgłośniejszy dzwon. Tylko: kto się odważy, aby powiedzieć, że codzienne epatowanie haremami, zdradami, podstępami – jest ciosem w kulturę chrześcijańską kształtowaną z takim trudem od 1050 lat ?

I trzeba postawić pytanie: czy w ramach usług dobrej woli, publiczna – państwowa telewizja turecka emituje codziennie, i to w podobnym wymiarze filmy chrześcijańskie, aby ew. przyszli przybysze do państw UE mogli poznawać chrześcijańskie oblicze Europy; z przeszłości i obecne ? Bo może  ten wymiar współpracy UE i Turcji trzeba pogłębić ?

TVP raz po raz zalicza wpadki, choćby ostatnio film „Operacja pontifex”. Jednym z wiodących programów rozwojowych naszego społeczeństwa, wielokrotnie przywoływany przez Prezydenta i Rząd jest odbudowa i budowa wspólnoty narodowej.

A ta zaczyna się w sołectwie i we wspólnocie osiedlowej. Jak do tej pory nie było jeszcze - choćby w ramach pasm publicystyki TVP INFO – tego wymiaru. Czyżby brakowało dziennikarzy, którzy kompetentnie umieliby porozmawiać np. z wójtami, burmistrzami czy prezydentami miast o tym, co sprzyja a co utrudnia budowanie tej wspólnoty narodowej ?

Tasiemcowe pogawędki o TK, godzinne odcinki „wspaniałych stuleci”, skutecznie wyłączą obywateli z zadań jakie niesie choćby wpisana do Konstytucji RP zasada pomocniczości, która stale jest sprzężona z zasadą współuczestnictwa i zasadą solidarności.

Jeszcze nie zdarzyło się, aby w godzinach największej oglądalności pasm publicystyki można  było obejrzeć audycję z udziałem np. wynalazców, którym wcale nie skrócono drogi od „pomysłu do przemysłu”. Najłatwiej codziennie o TK.

TVP i jej szefostwo stoją przed zasadniczą odpowiedzią na pytanie: czy taki układ programowy służy budowaniu wspólnoty narodowej ? Biorąc pod uwagę liczne wypowiedzi twórców kultury, których np. filmy od lat czekają na swoją obecność w przestrzeni publicznej – to można śmiało powiedzieć, iż Woronicza 17 za często bywa miejscem triumfalizmu. A ten w prostej linii prowadzi do upadku. Bo łaska pańska na pstrym koniu jeździ !

A ponadto uważam, że zjednoczona prawica winna się dużo wspólnie modlić, i to na kolanach, zachowywać posty i dawać jałmużny.


28 maj 2016 r.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.