Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Kto obroni dobre imię papieża? Historia Żyda, który postanowił oddać sprawiedliwość Piusowi XII

Na zakończonych kilka dni temu Targach Wydawców Katolickich podczas prezentacji mojej książki „Tajne Archiwum Watykańskie” wystąpiła pani Beata Czekaj – przedstawicielka fundacji Pave the Way w Polsce. Jest to instytucja założona w USA przez amerykańskiego przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia Gary’ego Kruppa, która zajmuje się dokumentowaniem postawy papieża Piusa XII podczas II wojny światowej, a zwłaszcza jego stosunku do Holokaustu.

Sam Krupp na początku swych badań wierzył bezkrytycznie w dominującą w mainstreamowym nurcie kultury narrację o „papieżu Hitlera”. W miarę gromadzenia kolejnych źródeł historycznych zmieniał jednak stopniowo zdanie. Staraniem jego fundacji udało się zebrać ponad 70 tysięcy stron zeznań, relacji i świadectw, które potwierdzają niezwykłą rolę Piusa XII w ratowaniu Żydów od zagłady.

Podczas pracy nad książką o Tajnym Archiwum Watykańskim nie znałem dokumentacji zgromadzonej przez Kruppa. Źródła, do których dotarłem w Rzymie, potwierdzają jednak to samo, co ustaliła fundacja Pave the Way. Gary Krupp komentuje te ustalenia jednym zdaniem: Pius XII był największym Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Powołuje się on m.in. na szacunki sporządzone przez żydowskiego historyka i dyplomatę Pinchasa Lapide, z których wynika, iż papież ocalił około 860 tysięcy Żydów. Nie będę wchodził w szczegóły, jak to zrobił, opisałem to w swojej książce. Ważniejsze jest jednak co innego, na co zwrócił uwagę Gary Krupp.

Bezprecedensowy zamach na dobre imię

Jego zdaniem mamy do czynienia z najgorszym w historii zamachem na dobre imię człowieka. Jest to wynikiem jednej z największych akcji dezinformacyjnych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. W efekcie człowiek, który zrobił najwięcej dla ratowania Żydów, jest dziś przedstawiany i traktowany powszechnie jako czarny charakter, który przyłożył rękę do Zagłady

Widząc ten triumf kłamstwa, Gary Krupp postanowił poświęcić się walce o prawdę historyczną oraz oddanie sprawiedliwości papieżowi i przywrócenie mu dobrego imienia. To m.in. dzięki jego działaniom udało się w końcu usunąć z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie tablicę oczerniającą Piusa XII.

Tę historię warto zadedykować wszystkim przyjaciołom Jana Pawła II, którzy mówią, że nie potrzebuje on dziś obrony przed fałszywymi oskarżeniami, ponieważ prawda obroni się sama. Nic nie robi się samo.

Grzegorz Górny

za:wpolityce.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.