Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

To bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, ale przede wszystkim dla systemu opieki medycznej

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19. To bardzo ważny dzień dla polskiej nauki, ale przede wszystkim dla systemu opieki medycznej i zdrowia Polaków – powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Osiągnięcie ogłoszono podczas konferencji w Białymstoku. Wziął w niej udział także m.in Radosław Sierpiński, szef Agencji Badań Medycznych.

Do tej pory wskazywano wiek i otyłość jako czynniki odpowiedzialne za ciężkie przechodzenie COVID-19. Dzięki półtorarocznej pracy naukowców, finansowanej przez Agencję Badań Medycznych, będzie można identyfikować osoby narażone na ciężkie przechorowanie – wyjaśnił szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

    – Udało się zidentyfikować czynnik, który został sklasyfikowany jako czwarty, co do hierarchii, jeżeli chodzi o ciężkość przechodzenia COVID-19. Tym czynnikiem jest konkretny gen, konkretna predyspozycja, co oznacza, że oprócz czynników, o których mówiliśmy, mamy bardzo ważny element, który decyduje o tym, czy pacjent będzie w ciężki sposób, czy w sposób standardowy przechodził zachorowanie na COVID-19. Jest to nasz wspólny sukces, ponieważ to badanie było przede wszystkim zlecone przez Agencję Badań Medycznych z początkiem pandemii w Polsce – zaznaczył Adam Niedzielski.   

Konsekwencją odkrycia tego genu będzie stworzenie odpowiedniego testu genetycznego, który będzie – jak PCR – szybko identyfikował, czy pacjent posiada ten gen i czy jest obciążony większym ryzykiem.

To odkrycie da polskim naukowcom realny wpływ na walkę z COVID-19.

Wchodzimy obecnie na ścieżkę wdrożenia, umożlwiającą jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami wymagającymi szczególnej uwagi – powiedział Radosław Sierpiński.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.