Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Rachoń publikuje odtajnioną notatkę polskich służb wojskowych ambasady w Moskwie ws. tarczy antyrakietowej dla Polski

- Umowa z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji George'a W. Busha radar systemu miał zostać umieszczony w Czechach. 17 września 2009 roku Obama ogłosił zmianę planów – czytamy na portalu TVP Info. Kto „pomógł” administracji USA podjąć taką niekorzystną dla polski decyzję? Albo – mówiąc wprost – kto sabotował polskie zdolności obronne i w czyim imieniu?

W programie „#Jedziemy” TVP Info redaktor Michał Rachoń udostępnił „kolejny fragment odtajnionej notatki polskich służb wojskowych z ambasady w Moskwie”. Można się z niej dowiedzieć, czego Rosjanie oczekiwali od polskiego rządu. Wojskowi dyplomaci piszą o „przedłużaniu i utrudnianiu prowadzenia negocjacji z USA ws. kluczowej dla bezpieczeństwa Polski – tarczy antyrakietowej” - czytamy.

Notatka powstała w roku 2008. Jest w niej zaprezentowane jasne stanowisko Rosji wobec działań polskiego rządu ws. zwiększania bezpieczeństwa militarnego naszego kraju.

– To dokument, który pokazuje sposób myślenia polskich służb wojskowych, opisujących poglądy Rosjan na polską politykę – powiedział Rachoń.

– Dla uzyskania politycznego resetu z Federacją Rosyjską Rosjanie oczekiwali od polskiego rządu przedłużania i utrudniania negocjacji z USA w tej sprawie – podkreśla dziennikarz.

„Moskwa domaga się albo rezygnacji ze zbudowania systemu na terytorium Polski (co jest zupełnie nierealne) albo też zapewnienia ciągłej kontroli stacji przez Rosjan. Przy czym, jak można zrozumieć, rosyjskie władze pokładały nadzieję w tym, że rozmowy między Warszawą a Waszyngtonem zostaną zerwane lub będą się przeciągać w związku z bardziej nieprzejednanym stanowiskiem rządu Donalda Tuska w tej sprawie. Ponadto polskie podejście do tej sprawy zasadniczo różni się od rosyjskiego” – czytamy w notatce.

Wtedy premierem polskiego rządu był Donald Tusk, a negocjacje ws. budowy tarczy antyrakietowej w Polsce w czasie prezydentury George’a Busha skończyły się odrzuceniem oferty Amerykanów w lipcu 2008.

Jak uzasadniono taką decyzję?

– Instalacja tarczy antyrakietowej w Polsce zwiększa przede wszystkim bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. To rzecz ważna także dla nas i całego świata, jednak fakt, że ta instalacja powstałaby w Polsce, zwiększa ryzyko i zagrożenie dla strony polskiej – powiedział w roku 2008 Donald Tusk w czasie, kiedy negocjacje pomiędzy Polską i USA były jeszcze prowadzone.

Po czterech miesiącach ówczesny wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Witold Waszczykowski zarzucił rządowi Donalda Tuska bezczynność.

– Powinniśmy ratyfikować porozumienie podpisane w sierpniu i pozwolić się Amerykanom budować. A jak na razie nic się nie dzieje – stwierdził Waszczykowski.

Umowa ta została ratyfikowana dopiero w marca 2011 roku. Założenia jednak były już inne.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.