Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr-Protekcjonalnie i niegrzecznie

Staram się nadążyć za postępem tak zwanej „nauki”, której centralnym zagadnieniem  stały się w ostatnich latach kwestie tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Jednak pomimo zalewu rozlicznych tekstów, a co ciekawsze - aktów prawnych, zaskakująco trudno jest zdefiniować transseklsualizm. Nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi - czy jest to nauka, czy ideologia, czy moda?

Czy jest to ruch polityczny a może bunt kulturowy? Być może jest to hobby dla znudzonych ludzi Zachodu? Pozostaję z tymi pytaniami bezradny.
Niedawno pojawił się prowokacyjny dokument konserwatywnego dziennikarza Matta Walsha „Czym jest kobieta?” („What Is a Woman?”)

Dokument skonstruowany jest poniekąd na wzór sokratejskich dialogów. Dziennikarz kontaktuje się z różnymi ludźmi i wciąga ich w rozmowę. Jest wśród nich psychiatra, który leczy zdezorientowanych seksualnie ludzi. Jest lekarz, który oferuje to co nazywa „opieką potwierdzającą płeć”. Jest naukowiec społeczny specjalizujący się w płci, typowa działaczka feministyczna. I tak jak przed wiekami rozmówcy Sokratesa mieli problem z odpowiedzią na stosunkowo proste kwestie, tak i światli rozmówcy Walsha mają problem z odpowiedzią na pytanie czym jest kobieta? Niektóre z odpowiedzi są co prawda dość intrygujące – na przykład  „kobieta jest osobą, która identyfikuje się jako kobieta”. Inne uderzają głębią intelektualną -  „kobieta jest wszystkim i niczym”. Są wreszcie i takie, którym można przypisać walor przynajmniej uczciwości – „nie wiem".

Okazuje się, że to proste z założenia pytanie jest jednak w swej istocie pytaniem represyjnym! Jeden z wykładowców gender studies profesor Patryk Grzanka mówi: „Nie czuję się komfortowo z tym językiem 'dotarcia do prawdy'... Brzmi to dla mnie głęboko transfobicznie... Ciągle przywołujesz słowo ‘prawda’, które jest protekcjonalne i niegrzeczne”.

Cóż, słowo prawda jest protekcjonalne i niegrzeczne. Dlatego o wiele łatwiej jest posługiwać się w tak zwanej narracji kłamstwem, absurdem, nonsensem. I tak pediatra Michelle Forcier mówi Walshowi, że blokery dojrzewania są „całkowicie odwracalne i nie mają trwałych efektów i są wspaniałe”.

Jeśli nawet wielu pediatrów sprzeciwia się tej tezie, jeśli na przykład   American College of Pediatricians stwierdza, że „blokery  dojrzewania mogą powodować trwałe szkody fizyczne”, to  przecież wiedza i prawda są tak strasznie protekcjonalne i niegrzeczne! Zwłaszcza w stosunku do „mądrych inaczej” i „uczciwych inaczej”.

W filmie zawarta jest jedna ważna informacja. Okazuje się, że swoista epidemia transseksualizmu pojawiła się w Stanach Zjednoczonych mniej więcej w tym samym czasie, w którym dzieci uwolnione spod opieki rodziców zaczęły spędzać wiele godzin każdego dnia na tik toku.

Początkowo dysforia płciowa była rzadką chorobą psychiczną i mało znaną. W ciągu kilku lat 1 na 20 nastolatków identyfikuje się jako nie binarny lub transseksualista.

To nie jest kwestia ewolucji genów.
To kwestia destrukcyjnej kultury.
Trzeba o tym mówić, choć to tak protekcjonalne i niegrzeczne.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.