Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Abp Marek Jędraszewski: Polska zawsze zwyciężała, kiedy była wierna Bogu i Ojczyźnie

– Polska zawsze zwyciężała, kiedy była wierna Bogu i ojczyźnie, kiedy była razem, kiedy broniła swojej chrześcijańskiej tożsamości i kiedy budowała wewnętrzny pokój – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości odpustowych ku czci wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został uroczyście ogłoszony przez papieża Pius XII w Konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus z 1 listopada 1950 r. Ale prawda o tym, że Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba była obecna w Kościele od pierwszych wieków, co wyrażały liczne homilie i rozważania biskupów i Ojców Kościoła, świątynie i dzieła sztuki, które artyści poświęcali tej tematyce.

Metropolita krakowski przywołał „Złotą legendę” Jakub de Voragine, w której jedną z najbardziej znaczących była opowieść o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Wyjaśnił, że była ona inspiracją dla Wita Stwosza w przedstawieniu tej wizji w ołtarzu w kościele Mariackim. Stąd scena zaśnięcia Matki Bożej podtrzymywanej przez Apostoła Jakuba Starszego i towarzystwie św. Jana. Powyżej wyobrażenie Jezusa, który unosi Maryję do nieba razem z ciałem i duszą w otoczeniu aniołów. Ostateczny akt to ukoronowanie Maryi przez Trójcę Przenajświętszą, co widoczne jest u szczytu ołtarza.

Arcybiskup przypomniał, że w wierze Polaków jako nadzwyczajna interwencja Matki Bożej Wniebowziętej zachowało się zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 r. Wówczas o to zwycięstwo Polacy modlili się w różnych sanktuariach maryjnych, zwłaszcza na Jasnej Górze. Zapowiedział je też ks. Ignacy Skorupka, a potwierdził arcybiskup Warszawy kard. Aleksander Kakowski w jednym ze swoich listów pasterskich.

Metropolita krakowski podkreślił, że wydarzenia z 1920 r. wpisują się w dziedzictwo wiary Polaków, dlatego należy o nich pamiętać. Przesłanie z tamtego czasu na dziś, to obowiązek oddawania czci i szacunku polskim żołnierzom i potępianie jakichkolwiek złych słów wobec tych, którzy noszą polski mundur. – Wiemy, że takich słów nie brakowało, kiedy trzeba było bronić wschodniej granicy naruszanej przez tych, którzy chcieli tę granicę przekroczyć w ogromnej masie, granicę z Białorusią, i uprzedzając wojnę ukraińską już tutaj wprowadzić niepokój i zewnętrzne zagrożenie – mówił abp Marek Jędraszewski apelując o modlitwę za polskich żołnierzy, aby „byli godni swoich praojców”, „aby – w razie potrzeby – byli tam, gdzie należy – na służbie dla najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.

Arcybiskup stwierdził, że testament z 1920 r. przyjmuje także kształt apelu, aby Polacy, jako naród – przy wszystkich różnicach i podziałach – nie dali się podzielić. – Byśmy nie ulegali fałszywym informacjom i fake’om. Byśmy nie budowali poczucia wewnętrznego zagrożenia – mówił metropolita przypominając, że Polska zawsze zwyciężała, „kiedy była wierna Bogu i ojczyźnie, kiedy była razem, kiedy broniła swojej chrześcijańskiej tożsamości i kiedy budowała wewnętrzny pokój”.

– W obecnym roku, gdy toczą się batalie na Ukrainie, gdy dochodzą do nas informacje podobne do tych, które ogarniały Polskę w 1920 r., gdy chodzi o okrucieństwo wojsk bolszewickich – tym bardziej musimy być razem. Zgodnie z tym, co zawarte jest w Pieśni Konfederatów Barskich: „My u Maryi na ordynansach” – zakończył metropolita krakowski.

za:bialykruk.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.