Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Wiceszef MSZ o wyłączeniu mu mikrofonu w programie TVN: Ta stacje sprzyja PO

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odniósł się do incydentu wyłączenia mu mikrofonu przez prowadzącego program w TVN24 dziennikarza tej stacji Konrada Piaseckiego.

Opisując całą sytuację w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl wiceszef polskiej dyplomacji powiedział, że chciał podczas programu odpowiedzieć na oskarżenia o korupcję, sformułowane na antenie stacji przez wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej Izabelę Leszczynę.

Wówczas, jak relacjonuje Paweł Jabłoński, prowadzący program red. Konrad Piasceki zarządził, by Jabłońskiemu oraz wchodzącemu z nim w polemikę Robertowi Biedroniowi wyciszyć mikrofony na czas wypowiedzi Leszczyny.

„To niestety pokazuje, że dziennikarze TVN często nie są rzetelni, bezstronni, a sprzyjają opozycji. Oczywiście mają do tego prawo, natomiast my mamy prawo też o tym głośno mówić, bo opinia publiczna ma prawo wiedzieć, że to są stronnicze programy i trzeba do nich podchodzić z pewnym dystansem” – powiedział wiceminister Jabłoński.

Wcześniej w mediach społecznościowych Paweł Jabłoński skomentował całą sytuację w sposób następujący: „Nie dziwię się, że PO broni TVN-u, bo TVN broni PO. Tu jest oczywiście sojusz”.

za:www.fronda.pl

***

Kluczowy bój

Wprowadzenie cenzury przed wyborami jest jednym z najpoważniejszych ciosów, jakie można zadać demokracji, jest zniszczeniem jej fundamentu, jakim jest wolność słowa. Nic dziwnego, że Donald Tusk i TVN zalewają sądy pozwami z żądaniami, by w trybie zabezpieczenia powództwa zakazano nam na czas roku krytyki i mówienia o tym, co wyrabiali; szczególnie w czasach, kiedy Tusk uważał Władimira Putina za „swojego człowieka w Moskwie”, a Putin Tuska za „swojego człowieka w Warszawie”. Chcą w ten sposób wymazać z pamięci społecznej haniebne działania, jakie podjęli przeciwko polskim interesom.Dzisiaj apeluję, by każdy przyłączył się do naszej akcji w obronie niezależnych mediów i przeciwko wprowadzaniu cenzury przez TVN! By kto może, wysyłał linki ze spotami, drukował i roznosił plakaty, naklejał nalepki – wszystko, żeby przełamać tę barierę cenzury i strachu. Musimy pamiętać, że oni liczą na to, że kiedy wygrają wybory, zniszczą opozycyjne ośrodki, zniszczą opozycyjne media. Niestety mam wrażenie, że w obozie obecnej władzy jeszcze nie wszyscy dojrzeli do myśli, że czeka nas twarda walka, w której nie ma miejsca na interesy i koteryjne rozgrywki.

Tomasz Sakiewicz

za:niezalezna.pl

***

Centrum Monitoringu Wolności Prasy protestuje przeciwko pozwom TVN-u przeciw T. Sakiewiczowi

"Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP stanowczo protestuje przeciwko kolejnemu naruszeniu zasady wolności słowa przez telewizję TVN S.A. poprzez skierowanie do Sądu pozwu przeciwko red. Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu Gazety Polskiej Codziennie (GPC) i Gazety Polskiej (GP) oraz wydawcy tych gazet, spółce Forum S.A." - czytamy w komunikacie opublikowanym przez organ Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zdaniem CMWP pozew "narusza zasadę wolności słowa poprzez żądanie zakazu używania przez 12 miesięcy określonych sformułowań, krytycznych wobec stacji TVN, do czego pozwany dziennikarz ma prawo, jak każdy obywatel RP i każdy dziennikarz".

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

CMWP SDP stanowczo protestuje przeciwko kolejnemu naruszeniu zasady wolności słowa przez telewizję TVN S.A. poprzez skierowanie do Sądu pozwu przeciwko red. Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu Gazety Polskiej Codziennie (GPC) i Gazety Polskiej (GP) oraz wydawcy tych gazet, spółce Forum S.A. o naruszenie dóbr osobistych TVN poprzez opublikowanie na łamach GPC artykułów o manipulacjach telewizji TVN na temat katastrofy smoleńskiej.  CMWP SDP informuje, iż obejmuje tę sprawę monitoringiem i zapewnia, iż udzieli pozwanym dziennikarzom i mediom wszelkiego wsparcia i pomocy prawnej - czytamy.

Następnie opisane są okoliczności, w jakich doszło do złożenia pozwu.

4 grudnia red. Tomasz Sakiewicz udzielił wywiadu TVP INFO, w którym wypowiedział się na temat kontrowersji wokół sposobu relacjonowania okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej przez TVN. Powiedział m.in. (cyt. na podstawie pozwu) : Nie ma tam informacji, że wykluczono wybuch. To jest kolejne kłamstwo. Tak jak wymyślona awantura z pilotami i dowództwem lotniska, którą podał TVN. TVN jest telewizją Putina. Podaje informacje, które chronią Putina w sprawie katastrofy smoleńskiej i dokładnie to robi. On pomaga ukryć prawdę o Smoleńsku od samego początku, nie mając żadnych dowodów, albo mając takie dowody jak ten, z którego nic kompletnie nie wynika, a jeżeli już to to, że trzeba sprawę zbadać. 5 grudnia ub. roku na łamach Gazety Polskiej Codziennie został opublikowany artykuł pt. „Nowa smoleńska manipulacja TVN. Tuż po tym jak Macierewicz chciał antyrosyjskiej uchwały”, a 6 grudnia artykuł pt. „TVN 24 realizuje interes Kremla”.  20 grudnia ub. roku telewizja TVN S.A. skierowała pozew przeciwko redaktorowi Tomaszowi Sakiewiczowi i spółce Forum S.A. o naruszenie dóbr osobistych wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń.  Chodzi o zakazanie rozpowszechniania „w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie” przez okres 1 roku informacji, że „TVN publikuje fake newsy lub fałszywe informacje”, „TVN publikuje materiały, które są wynikiem manipulacji, albo zawierają przekłamania”, „TVN ukrywa prawdę na temat katastrofy smoleńskiej”, „TVN to stacja, która realizuje interes Kremla”, „TVN broni polityki Władimira Putina i Federacji Rosyjskiej” - przypomina CMWP.

Jest to szczególnie bulwersujące żądanie, które narusza zasadę wolności słowa poprzez żądanie  zakazu używania przez 12 miesięcy określonych sformułowań, krytycznych wobec stacji TVN, do czego pozwany dziennikarz ma prawo, jak każdy obywatel RP i każdy dziennikarz - podkreśla autorka pisma.

W ocenie CMWP SDP pozytywne rozpatrzenie tego pozwu przez Sąd byłoby jednoznacznym przejawem zakazanej przez Konstytucję RP cenzury prewencyjnej, ponieważ Sąd uniemożliwiłby  dotarcie do odbiorców z przekazem zawierającym istotne i wymagające publicznego wyjaśnienia treści, jakimi są publikacje na temat wyjaśniania wszelkich okoliczności największej po II wojnie światowej katastrofy, jaka spotkała Polskę 10 kwietnia 2010 roku. Wyjaśnianie roli mediów w relacjonowaniu przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej jest bardzo ważną okolicznością i jest w interesie społecznym, by w wolny i niezależny sposób mogły się ukazywać publikacje na ten temat. Pozew spółki TVN przeciwko red. nacz. Tomaszowi Sakiewiczowi łamie tę zasadę w sposób niepodlegający dyskusji. Nie da się tego pozwu pogodzić z poszanowaniem wolności słowa i wolności mediów demokratycznego państwa. Szczególnie bulwersująca jest przy tym hipokryzja telewizji TVN z jaką mamy do czynienia w przypadku tego pozwu, ponieważ stacja ta kreuje się na głównego obrońcę „wolnych i niezależnych mediów”, podczas gdy w rzeczywistości działa w sposób będący zaprzeczeniem ideałów wolnych i niezależnych mediów poprzez próby zablokowania także przyszłej (a więc jeszcze nie istniejącej) krytyki swoich działań i publikacji na swój temat
 - czytamy dalej.

Jest to także lekceważenie zasad etyki dziennikarskiej, gdyż środki masowego komunikowania, a w szczególności ogólnokrajowe stacje telewizyjne mają szereg możliwości polemizowania z tezami, z którymi się nie zgadzają, w sposób nie naruszający zasad niezależnego funkcjonowania innych mediów. Jest rzeczą zdumiewającą, że zamiast odpowiedzieć na krytykę w sposób publicystyczny, stacja telewizyjna próbuje wykorzystać sąd do niezgodnego z polskim prawem działania blokującego tą krytykę - kontynuuje CMWP.

CMWP SDP przypomina, iż cenzura prewencyjna jest zakazana przez polską Konstytucję i jest niedopuszczalna w świetle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, co wielokrotnie potwierdzał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Jest to już trzecia sprawa tego typu z powództwa telewizji TVN przeciwko dziennikarzom i mediom. CMWP SDP informuje, iż obejmuje także tę sprawę monitoringiem i zapewnia, iż udzieli pozwanym dziennikarzom i mediom wszelkiego wsparcia i pomocy prawnej  - kończy pismo dyrektor CMWP SDP, dr Jolanta Hajdasz.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.