Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Sędziowie zatrzymali polską gospodarkę. Na zmiany w KRS czeka się miesiącami

Czy w Krajowym Rejestrze Sądowym trwa strajk włoski? – pytają przedsiębiorcy i wynajęci przez nich prawnicy. Skarżą się, że ich wnioski zamiast ustawowych siedmiu dni czekają na rejestrację wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy. – To dezorganizuje pracę firm i może być jedną z przyczyn spowolnienia gospodarczego – podkreślają.

Niektórym spółkom od tygodni nie udaje się zarejestrować w KRS-ie podniesienia kapitału ani zmian statutu z tym związanych. Jest też ogromny problem z wpisem do hipoteki nieruchomości. Opóźnienia zdarzają się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach. Przedsiębiorcy twierdzą, że spowalnia to proces inwestycyjny, a także podraża koszt obsługi kredytów. Po prostu dezorganizuje ich działalność. – To strajk włoski czy zwykła niewydolność polskich sądów? – pytają.

– Wniosek w sprawie rejestracji zmian w jednej spółce złożyłem 28 września br. i do wczoraj nie został rozpatrzony – mówi „Codziennej” mecenas, który woli pozostać anonimowy, ponieważ, jak twierdzi, „nie chce palić za sobą mostów”. – W wypadku innej spółki wniosek dotyczący zmian skierowałem do Krajowego Rejestru Sądowego 7 października, ale z identycznym efektem – dodaje.

Artykuł 20a ustawy o KRS-ie mówi wyraźnie, że wniosek o wpis do rejestru powinien być rozpatrzony w terminie nie późniejszym niż siedem dni od chwili złożenia takiego wniosku. Termin ten ma wprawdzie charakter instrukcyjny i odstąpienie od tej zasady nie jest obłożone sankcjami, ale powinno się go przestrzegać.

– Kiedy siedmiodniowy termin sędziowie wydłużają do dwóch miesięcy, jak w moim wypadku, to jest to poważne naruszenie przepisów ustawy – uważa nasz rozmówca.

Jego zdaniem problem ten rodzi poważne konsekwencje dla działalności firm.

– Co z tego, że w spółce zostaną podjęte jakieś uchwały, skoro sędziowie przez dwa miesiące nie wpisują ich do rejestru? To oznacza, że z tych uchwał nic nie wynika, nie mają one mocy prawnej. W ten sposób sędziowie utrudniają działalność wielu przedsiębiorstw – komentuje prawnik.

Marek Michałowski

za:niezalezna.pl/90034-sedziowie-zatrzymali-polska-gospodarke-na-zmiany-w-krs-czeka-sie-miesiacami

Więcej na ten temat w wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie"z 1 grudnia

Copyright © 2017. All Rights Reserved.