Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Nadstawianie drugiego policzka

Atakowani przez zło, destruktorów rodziny, wrogów Kościoła i narodu, pytamy, w jaki sposób należy się bronić. I słyszymy, że chrześcijańską odpowiedzią na to jest nadstawianie drugiego policzka. Jest rzeczą oczywistą, że metaforę tę, wyrażającą jedną z oryginalnych zasad etyki chrześcijańskiej, wypaczają złoczyńcy, dzięki czemu łatwiej im przychodzi szantażowanie i obezwładnianie atakowanych.

Czy jednak sens tej metafory nie jest również deformowany przez część chrześcijan, co pomaga im usprawiedliwiać swoją obojętność wobec zła, ucieczkę od odpowiedzialności, gnuśność i tchórzostwo oraz powoduje rozprzestrzenianie się zła? Przecież w nadstawianiu drugiego policzka wcale nie chodzi o to, aby chrześcijanie godzili się na to, że mogą być obrażani, ich symbole i miejsca święte profanowane, obiekty sakralne niszczone, a kapłani fizycznie atakowani, co zakłada, iż uznają się za drugą, gorszą część ludzkości (rasizm!). Zasada ta nie implikuje obojętności wobec zła, tolerowania go i przyzwolenia na nie oraz bierności, bezczynności i rezygnacji z bronienia się przed nim. Nie wyklucza również karania jego sprawców.

Jan Galarowicz

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.