Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Od obrony „Margot” po związki partnerskie. Ks. prof. Wierzbicki nie przestaje szokować

Ks. prof. Alfred Wierzbicki nie przestaje szokować. Profesor etyki z Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego w rozmowie z serwisem tvn24.pl „zasłynął” z obrony agresywnego aktywisty LGBT Michała Sz. ps. „Margot”. Teraz w rozmowach z mediami wyraża swoje liberalne poglądy na temat podejścia Kościoła do homoseksualizmu i podkreśla otwartość na związki partnerskie.

W rozmowie z tvn24.pl ks. Wierzbicki odniósł się m.in. do homoseksualizmu. Uznał przy tym, że Kościół w tej sprawie jest jednoznaczny: homoseksualizm jest złem. - Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy zrewidować tego poglądu. Nauka mówi nam więcej, niż wiedział człowiek biblijny. On był szczęśliwy z daru prokreacji – powiedział.

Wcześniej w rozmowie z onet.pl kapłan mówił, że „zamiast powtarzać ciągle, że homoseksualizm jest grzechem, Kościół powinien być bardziej ostrożny i poważniej traktować to co na ten temat mówi nauka”. - Tu rysuje się poważny konflikt między antropologią chrześcijańską, a nauką. Jeszcze nie czas na ostateczne konkluzje, powinno się na ten temat debatować, prowadzić gruntowne badania – podkreślił. Ks. Wierzbicki dodał, że widzi tu zadanie dla uniwersytetów katolickich. Dodał też, że w wypowiedziach doktrynalnych zasugerował by „zachować pewną powściągliwość”. I skwitował, że „Katechizm nawet nie nazywa homoseksualizmu grzechem, tylko mówi że istnieją osoby o takich skłonnościach. Stwierdza fakt, a o czynach homoseksualnych mówi, że są one moralnie nieuporządkowane”.

Kapłan w rozmowie z tvn24 odniósł się też do problemu związków partnerskich i ich akceptacji. - Mógłbym zaakceptować związki partnerskie, które dotyczą przecież nie tylko osób homoseksualnych. Czy uderzyłoby to w rodzinę? Uważam, że nie – podkreślił duchowny.

Ks. prof. Wierzbicki jest jedną z 12 osób „godnych zaufania”, które 21 sierpnia poręczyły za „Margot”. Aktywista trafił do aresztu po tym jak pobił kierowcę furgonetki Fundacji Pro Prawo do Życia i uszkodził mienie fundacji. Wykładowca KUL w swoich wystąpieniach o Michale Sz. wypowiada się jako „ona”. Kapłan mówił też nie ma nic przeciwko wieszaniu sześciobarwnych flag na katolickich pomnikach. Wykładowca negatywnie wypowiadał się też o słowach abp. Marka Jędraszewskiego, który ostrzegał przed lansowanym stylem życia tylko dla samego siebie (tzw. ideologia singli).

Kontrowersyjne wypowiedzi ks. prof. Wierzbickiego sprawiły, że duchowny został wezwany przez ks. prof. Dariusza Oko do publicznej debaty jeden na jeden.

za: www.pch24.pl

***

Debata?... O Sodomie też?...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.