Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

W odmętach politycznej poprawności. Rada Języka Polskiego odradza używania słowa “Murzyn”

Rada Języka Polskiego postanowiła przychylić się do opinii prof. Marka Łazińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie używania słowa “Murzyn”. Zdaniem wykładowcy jest to obecnie wyrażenie “obraźliwe”.

Zgodnie z opinią prof. Łazińskiego słowo “Murzyn” jest dziś rzadko stosowane zarówno w prasie, jak i tekstach publicznych, niezależnie od wyznawanych poglądów politycznych. Stwierdził nawet, że jeśli już się pojawia, wówczas zaczyna się toczyć o nie spór. Zdaniem warszawskiego wykładowcy “Murzyn” było niegdyś słowem neutralnym i osoby, które je stosowały ok. 20-30 lat temu “nie powinny mieć wyrzutów sumienia” z tego powodu.

-Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – uważa prof. Łaziński.

Do opinii wykładowcy UW przychyliła się Rada Języka Polskiego podczas posiedzenia plenarnego. Instytucja odradza używania słowa “Murzyn” w dyskursie publicznym.

za:www.stefczyk.info

***

Czyli fraza z uroczego wierszyka Juliana Tuwima: "Murzynek Bambo w Afryce mieszka, czarną ma buzie ten nasz koleżka..."  - zakazane?!!!
Tośmy dożyli czasów nowych totalniaków w akcji.
Ale w aż tak pokracznych ?...
Jednak, mimo wszystko ich przodkowie duchowi byli jakby ....logiczniejsi :-(
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.