Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

USA: profanacja katedry katolickiej w Denver

W niedzielę sprofanowana została katolicka katedra pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Denver – stolicy stanu Kolorado. Według telewizji ABC przed poranną Mszą świętą odkryto tam bluźniercze napisy na drzwiach i kolumnach świątyni.

Hasła głosiły, iż „szatan tu mieszka” oraz oskarżały wszystkich księży, że są „gwałcicielami dzieci”. Ponadto na stającym w kościele posągu św. Jana Pawła II napisano, że „miłość zwycięża”, nawiązując przewrotnie do hasła kampanii ruchu LGBTQ z 2015, żądającej legalizacji związków osób tej samej płci. Władze katedry na razie nie skomentowały tego incydentu.

Z reportażu wynika, iż „znalazł się świadek tego przestępstwa”, który poinformował o tym policję.

Amerykańska agencja Fox News przypomniała, że w 2020 na tle protestów związanych ze śmiercią George’a Floyda (25 maja ub.r.) doszło już do podobnych profanacji. Sprawcy podpalili wówczas dom parafialny anglikańskiego zboru na skwerze Lafayette w Waszyngtonie, a na jego murach napisali „Nie ma Boga” i „Bóg umarł”.

Według episkopatu USA (USCCB), od maja 2020 w całym kraju doszło do 97 aktów wandalizmu w kościołach katolickich.

W lipcu 2020 arcybiskupi Thomas Wenski z Miami i Paul Coakley z Oklahoma City we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że „(tego rodzaju) akty wandalizmu rosną proporcjonalnie do pogarszania się „duchowego zdrowia” (spiritual health) społeczeństwa (…). Ci, którzy popełniają takie czyny, są albo nieszczęśliwcami, którzy w ten sposób wołają o ratunek, albo osobami, którym zależy na sianiu strachu”. Zdaniem obu hierarchów „ataki te oznaczają, że całe społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia”.

Wiadomo, że ktoś to zrobił, ale nie są znane motywy tych działań – napisali autorzy oświadczenia. „Usiłujemy zrozumieć, dlaczego dochodzi do niszczenia tych świętych symboli bezinteresownej miłości i pobożności, modlimy się za sprawców [profanacji] i nawołujemy do większej czujności w związku z rosnąca liczbą tego rodzaju incydentów” – stwierdza wspólny dokument dwóch arcybiskupów amerykańskich.

za:pch24.pl

***

...Jak to mawiał p. Zagłoba?... Diabeł ubrał się w ornat i na swoistą mszę ogonem dzwoni...

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.