Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

"Problem z niezależnością". TVP info ujawnia "taśmy Wyborczej"

Portal tvpinfo.pl ujawnił fragmenty nagrań z wewnętrznego spotkania członków redakcji "Gazety Wyborczej" z władzami Agory. Podczas rozmowy padły także stwierdzenia o prezesie Orlenu Danielu Obajtku.
 Do spotkania doszło pod koniec listopada 2021 roku, kiedy konflikt pomiędzy redakcją "Gazety Wyborczej" a zarządem spółki Agora przybrał na sile. To właśnie wtedy podjęto decyzję o zwolnieniu Jerzego Wójcika, dyrektora wydawniczego „Wyborczej” i przyjaciela Adama Michnika.

Osią sporu była propozycja władz Agory

połączenia redakcji gazety z portalem Gazeta.pl. Decyzja ma uzasadnienie ekonomiczne, ale dziennikarze "GW" boją się, że wpłynie ona na ich niezależność. Dziennik od dawna bowiem przynosi straty, a połączenie z portalem mogłoby doprowadzić m.in. do zmian w dobrze tematów. Pracownicy "GW" boją się także cięć w budżecie oraz zwolnień.

Niezadowoleni z działań spółki dziennikarze zażądali spotkania z władzami Agory. Wzięli w nim udział m.in. Wojciech Czuchnowski, Adam Michnik, Piotr Stasiński, Roman Imielski, Justyna Dobrosz-Oracz i Bartosz Wieliński. Spółkę reprezentowali prezes zarządu Agory Bartosz Hojka i członek zarządu Anna Kryńska-Godlewska. Jak informuje portal tvpinfo.pl, nagranie, którego fragmenty zostały opublikowane w poniedziałek, zostały przekazane redakcji przez jednego z uczestników spotkania, oburzonego tym, co podczas niego usłyszał.

Taśmy "Wyborczej"

"Po zapoznaniu się z treścią nagrania, mając na uwadze interes społeczny portal tvp.info postanowił opublikować najważniejsze fragmenty prowadzonych rozmów, które pokazują prawdziwy obraz tego, co się działo w spółce wydającej jedną z najważniejszych gazet w Polsce" – czytamy na stronie tvpinfo.pl.

Jakie dokładnie zarzuty padają podczas rozmowy? Dziennikarze "GW" oskarżają władze spółki o próbę przejęcia danych subskrybentów "Wyborczej" w celu ich sprzedaży na rynku. Padają także oskarżenia o niekompetencję kierownictwa, złą dystrybucję budżetu, promowanie tekstów przez TVN24. W trakcie rozmowy pada również stwierdzenie o "tropieniu Obajtka". W tamtym czasie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek znajdował się pod ciągłym medialnym ostrzałem ze strony "Gazety Wyborczej".

– Ja mam problem z tym, jak wy definiujecie niezależność redakcji. Niezależność redakcji (…) w dzisiejszych czasach to jest to, jak artykuł zostanie wypromowany (...) czy będzie na przykład reklama w TVN24 przed jego publikacją. (...) To jest analiza danych naszych prenumeratorów, ale to jest także nasz budżet roczny. Ja mam w tej chwili dziennikarzy, którzy pracują nad bardzo poważnym, międzynarodowym śledztwem dotyczącym bardzo grubych przewałów. Roman [Imielski] ma w swoim dziale dziennikarzy, którzy non stop tropią pana Obajtka i innych ludzi – mówi na nagraniu Bartosz Wieliński.

"Toksyczny układ"

Na taśmach słyszymy także Pawła Wrońskiego, który stwierdza, że Agora miała być "parasolem, który ochroni «GW» przed polityką". Dziennikarz zaapelował o "zawieszenie broni” między stronami i dodał, że "oburzingiem można wygrywać, ale na krótką metę”.

Z kolei Adam Michnik skarżył się na panującą w spółce cenzurę i przewidywał, że między stronami zapanuje "permanentny toksyczny układ".

– Konflikty będą wybuchały co chwila. Bo nagle ktoś w zarządzie wpadnie na pomysł, że na przykład skandal straszny, bo się ukazał felieton chlaszczący książkę wydaną przez Agorę (...) Jak to możliwe jest, działanie na szkodę spółki – mówi były redaktor naczelny "GW".

Z kolei dziennikarz Piotr Stasiński stwierdził, że zarządowi spółki chodzi tylko "o władzę i pieniądze" i przypomina historię krytycznego wobec spółki Allegro artykułu, który Agora kazała zdjąć z portalu Gazeta.pl. Allegro jest jednym z głównych reklamodawców na portalu Agory.

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.