Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Minister Czarnek: Mikołaj Kopernik urodził się dla Europy i świata

Mikołaj Kopernik urodził się dla Europy i dla świata – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Dodał, że urodził się on po to, aby dokonać rzeczy wielkich.
Minister edukacji i nauki wziął w niedzielę w Toruniu udział w inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego i powołaniu członków Akademii Kopernikańskiej.

„Dokładnie 550 lat temu kilkaset metrów stąd w jednej z pięknych kamienic starówki toruńskiej urodził się człowiek wybitny - Mikołaj Kopernik. Przede wszystkim człowiek wybitny, wielki myśliciel, wielki naukowiec, najbardziej znany polski naukowiec” – wskazał Czarnek.

Dodał, że Kopernik urodził się jako poddany króla polskiego, ale „urodził się dla Europy, dla świata”.

„(Kopernik) urodził się po to, aby dokonać wielkich rzeczy, aby dokonać rewolucji w pozytywnym tego słowa znaczeniu – rewolucji w nauce. Był człowiekiem wszechstronnym, był prawnikiem, lekarzem, astronomem, matematykiem, fizykiem, teologiem i filozofem, był również duchownym – kanonikiem kapituły warmińskiej” – podkreślił Czarnek.

Minister edukacji i nauki zaznaczył, że gdy prowadzone były rozmowy o 550. rocznicy urodzin wybitnego Polaka, zastanawiano się, jaki pomnik wystawić się temu człowiekowi i wtedy pojawiła się idea żywego pomnika, pomnika w działaniu – to idea Akademii Kopernikańskiej i Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

„To wspaniały – jeśli mogę tak powiedzieć pomnik ku czci Mikołaja Kopernika złożony z naukowców z całego świata: z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch, z Azji i z Polski. Bardzo dziękujemy wszystkim państwu, którzy przyjęli zaproszenie do Izb Kopernikańskich. Izby Kopernikańskie i Akademia Kopernikańska to nie jest konkurencja dla żadnej polskiej uczelni, to nie jest instytucja, która miałaby zastąpić jakąkolwiek polską instytucję. To jest płaszczyzna wymiany doświadczeń, myśli, osiągnieć naukowych we wszystkich dziedzinach kopernikańskich” – mówił szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Podkreślił, że powołani do Akademii wybitni ludzie z całego świata i ci, którzy będą dołączać do nich w najbliższych miesiącach, mają rozpocząć narodziny programów kopernikańskich – 20-letni program rozwoju polskiej, europejskiej i światowej nauki, skupionej wokół Mikołaja Kopernika i wokół jego wybitnych osiągnięć.

W czasie Światowej Kongresu Kopernikańskiego kilkudziesięciu naukowcom wręczono nagrody w ramach Gali Nauki Polskiej za znaczne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, działalności dydaktycznej i wdrożeń.(

za:opoka.org.pl


***

Premier: Mikołaj Kopernik patronuje nam w szukaniu prawdziwej, głębokiej wiedzy

Mikołaj Kopernik, który był jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców dzisiaj patronuje nam w tym, żeby szukać prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie - budować lepszy świat - powiedział w Toruniu premier Mateusz Morawiecki.Szef rządu wziął w poniedziałek udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim w Toruniu.

Na początku swojego wystąpienia przypomniał, że toruński uczony był też odkrywcą zjawiska - opisanego jako Prawo Kopernika, zwane też Prawem Kopernika-Greshama - wypierania "waluty" lepszej przez gorszą, mniej wartą.

Współcześnie, jak ocenił, pogłębiona wiedza, "wiedza, która służy poszukiwaniu prawdy, poszukiwaniu nowych lądów, jak mawiał poeta, czasami jest wypierana przez harmider, hałas różnych naleciałości pseudowiedzy, która pojawia się w naszym życiu".

"I myślę, że Mikołaj Kopernik, który był rzeczywiście jednym z absolutnie wyjątkowych odkrywców, naukowców, można powiedzieć, że dzisiaj patronuje nam w tym, żeby odsiewać te ziarna od plew i żeby szukać tej prawdziwej, głębokiej wiedzy, która ma nam dawać poszerzenie granic prawdy, granic poznania, ale także lepsze życie, budować lepszy świat" - mówił Morawiecki.

"I niech ta wiedza, której uosobieniem jest ten toruńczyk - jak mawia pan prezydent Torunia: Mikołaj Kopernik-toruńczyk - niech on będzie patronem wspaniałej polskiej wiedzy, wiedzy która oby święciła takie sukcesy jak właśnie 500 lat temu święciła dzięki Mikołajowi Kopernikowi, wspaniałemu Polakowi, który rozsławił polskie imię na cały świat" - zaznaczył premier.

Podziękował również organizatorom kongresu i "wspaniałej młodzieży za to, że stara się wykorzystywać tę najtwardszą i najtrwalszą walutę jaką mamy, czyli wiedzę i wiarę w to, że wiedza i wiara razem mogą tworzyć lepszy świat".

Premier wziął udział w wydarzeniu towarzyszącym ŚKK w Muzeum Okręgowym w Toruniu, gdzie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zaprezentowano nowe zabezpieczenia Portretu Mikołaja Kopernika.

Umieszczenie obrazu w specjalnej konstrukcji, która zapewni jego trwałość, bezpieczeństwo i umożliwi częstszą ekspozycję dla zwiedzających było możliwe dzięki przeznaczeniu 0,5 mln zł z rezerwy Premiera.Portret Mikołaja Kopernika od ok. 1594 roku do początku XX wieku znajdował się w Bibliotece Gimnazjum Akademickiego w Toruniu. Od odzyskania przez Polskę niepodległości do 1939 roku był przechowywany w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Kopernika w Toruniu. Na przełomie lat 1944/45 próbowano go wywieźć do Niemiec, ale w 1945 roku został odnaleziony w składnicy w Wyrzysku. Obecnie prezentowany jest w Sali Mieszczańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego.

To obraz z XVI wieku, którego autor pozostaje nieznany. Dzieło powstało już po śmierci Kopernika. Odznacza się wysokim poziomem artystycznym, a zaprezentowany na nim wizerunek astronoma jest najbardziej rozpowszechnionym w świecie ikonograficznym. Jego prezentacja w nowym wydaniu związana jest z obchodami 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

za:www.niedziela.pl

***

Premier w wystąpieniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego poruszał kwestie nauki, wiary, etyki i wojny na Ukrainie

Mateusz Morawiecki w poniedziałek zabrał głos podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu. Powiedział m.in., że dla wielu zachodnich polityków decyzja Putina o agresji na Ukrainę była tak samo trudna do przyjęcia jak tezy Kopernika, że Ziemia kręci się wokół Słońca. Poruszył również temat wzajemnych relacji nauki, etyki i wiary.

Szef rządu w wystąpieniu podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu wskazał, że w 2022 r. musieliśmy sobie udzielić nowych odpowiedzi na stare pytania. Pandemia, wojna na Ukrainie i potężny kryzys gospodarczy wstrząsnęły całym światem.

Premier ocenił, że „dzisiejszy świat jest pełen paradoksów”. Wynalezienie internetu stało się zaczynem wielu problemów i początkiem nowej izolacji. Jak mówił Mateusz Morawiecki, za jakiś czas czeka nas era sztucznej inteligencji.

    – Musimy więc zadać sobie pytanie, czy za korzyści ze sztucznej inteligencji ceną nie jest rezygnacja z mądrości, tak jak musimy pytać, czy za korzyści płynące ze zdolności do klonowania ceną nie jest albo nie będzie kiedyś rezygnacja z człowieczeństwa albo z cząstki człowieczeństwa. Robert Oppenheimer mawiał, że fizyka jest mu bardziej potrzebna niż przyjaciele. Mam nadzieję, że nie jest to prawda o każdym fizyku. Wielu naukowców, zwłaszcza astronomów po latach badań nad kosmosem zadaje sobie pytanie o stosunek do Boga. Jedni stają się ateistami, widząc w kosmosie tylko nieskończoną pustkę, inni zaczynają wierzyć jeszcze głębiej – mówił premier.

Szef rządu jeszcze w poniedziałek uczestniczył w spotkaniu dotyczącym realizacji programu działań inwestycyjnych Muzeum Okręgowego w Toruniu wraz z prezentacją zabezpieczeń obrazu Mikołaja Kopernika.

za:www.radiomaryja.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.