Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Rewolucja w TVP. Dziennikarze, którzy współpracowali ze służbami PRL, stracą pracę

Komisja Etyki Telewizji Polskiej wprowadziła nowy kodeks etyczny dla swoich dziennikarzy. Jeden z zapisów dotyczy osób, które były pracownikami lub tajnymi współpracownikami służb PRL. Podkreślono w nim, że dziennikarze z taką przeszłością „nie mają moralnego prawa do pracy w telewizji publicznej”.

Jednym z ważniejszych zapisów nowego, rozszerzonego kodeksu etycznego dla dziennikarzy pracujących w TVP, jest ten dotyczący współpracy ze służbami PRL. Wynika z niego, że byli TW stracą swoje posady u publicznego nadawcy. W zapisie – jak podał portal wirtualnemedia.pl – zaznaczono, że „dziennikarze, którzy byli pracownikami tajnych służb PRL lub z nimi współpracowali, nie mają moralnego prawa do pracy w telewizji publicznej”.

Jednocześnie podkreślono, że dziennikarze nie mogą pracować dla obecnych wojskowych lub cywilnych służb specjalnych ani przyjmować od nich jakichkolwiek zleceń.

W dokumencie napisano również, że dziennikarz publicznych mediów powinien dokładać wszelkich starań, aby zachować niezależność i bezstronność oraz pokazywać zróżnicowane poglądy, zwłaszcza w sprawach budzących społeczne emocje. Dotyczy to także nastawienia wobec gości i rozmówców programów TVP.

Dziennikarz zachowuje równy dystans wobec polityków różnych orientacji. Niedopuszczalny jest lekceważący lub stronniczy stosunek do kandydatów w wyborach parlamentarnych, prezydenckich lub samorządowych. Dziennikarz nie może dyskryminować któregokolwiek ze swoich rozmówców ani zachowywać bierności wobec obraźliwych zachowań zaproszonych gości utrudniających wypowiedzi ich oponentom

– zaznaczono.

Według nowego kodeksu, dziennikarz powinien też dbać o to, „by jego prywatne kontakty z politykami lub ludźmi biznesu nie wpływały negatywnie na rzetelność i bezstronność informacji i opinii”. Zabroniono także wspierania i współpracy z organizacjami politycznymi oraz zakazano publicznego deklarowania swoich preferencji politycznych oraz ideologicznych.

W kodeksie znalazł się również zapis dotyczący wypowiadania się dziennikarzy Telewizji Polskiej w internecie – przede wszystkim w serwisach społecznościowych. „Dziennikarz nie powinien publikować w Internecie żadnych informacji i opinii, których nie mógłby przedstawić na antenie. Dotyczy to szczególnie wypowiedzi na temat polityki, spraw międzynarodowych, życia społecznego, ekonomii, mediów, kwestii moralnych, etycznych, religijnych, a także działalności TVP” – zapisano w nowym kodeksie etyki.

za:niezalezna.pl/72802-rewolucja-w-tvp-dziennikarze-ktorzy-wspolpracowali-ze-sluzbami-prl-straca-prace

Copyright © 2017. All Rights Reserved.