Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Kounikat Przewodniczacego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci Papieża Seniora Benedykta XVI

Z wielkim smutkiem, ale jednocześnie z głęboką wiarą oraz nadzieją życia wiecznego przyjęliśmy wiadomość o przejściu do Domu Ojca umiłowanego Benedykta XVI, papieża seniora, którego sprawował urząd następcy świętego Piotra w latach 2005-2013.
Wraz z całym Kościołem, który

jest w Polsce modlimy się o życie wieczne dla zmarłego oraz dziękujemy za jego oddane Bogu i ludziom życie oraz wybitny pontyfikat, którymi Stwórca obdarzył Kościół powszechny.

Dlatego właśnie w Świątyni Opatrzności Bożej dnia 7 stycznia 2023 roku o godz. 12:00 – pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – będziemy celebrować Mszę Świętą z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Ponadto, proszę księży, aby po pogrzebie papieża-seniora tj. 5 stycznia 2023 odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Proszę również księży biskupów, aby w najbliższych dniach w kościołach katedralnych odprawili Mszę św. dziękczynną całej diecezji w intencji Benedykta XVI.

Zmarłego powierzajmy Bożemu Miłosierdziu. Niech odpoczywa w pokoju!

 Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

za:archidiecezjalubelska.pl
***

Jak będzie wyglądał pogrzeb Benedykta XVI?

Wieczorem ciało Benedykta XVI zostanie złożone w cyprysowej trumnie – poinformował Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Znajdą się w niej również watykańskie monety i medale wybite w czasie pontyfikatu Benedykta XVI w latach 2005-2013, jego paliusz i tzw. rogito, czyli tekst opisujący pokrótce jego pontyfikat.

W dniu pogrzebu, 5 stycznia, trumna zostanie wyniesiona na plac św. Piotra o godz. 8.50. Rozpocznie się wówczas odmawianie różańca.

O 9.30 Mszy św. pogrzebowej przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Natomiast papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi ryt ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora.

Po Mszy św. odbędzie się złożenie trumny do grobu w Grotach Watykańskich, tego samego, w którym w latach 1963-2000 spoczywał św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011 – św. Jan Paweł II.

Rytuał pogrzebowy rozpocznie się od owinięcia trumny wstęgą z pieczęciami Kamery Apostolskiej, Domu Papieskiego i Urzędu Papieskich Nabożeństw Liturgicznych. Cyprysowa trumna zostanie następnie umieszczona w trumnie cynkowej, która również będzie opieczętowana, a ta z kolei w trumnie drewnianej. Samo złożenie trumny do grobu nie będzie transmitowane w telewizji, gdyż jest to ceremonia prywatna.

Pogrzeb Benedykta XVI „z grubsza powiela pogrzeb papieża”, stwierdził Bruni. Dodał, że zabraknie jedynie niektórych elementów, takich jak końcowe modlitwy błagalne Kościoła Rzymu i Kościołów Wschodnich, odnoszące się do zgonu czynnego papieża.

za:opoka.org.pl
***

Oficjalne delegacje na pogrzeb Benedykta XVI tylko z Niemiec i Włoch. Prezydent Duda przybędzie prywatnie

Zgodnie z wolą Benedykta XVI na jego pogrzebie obecne będą jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe: z Niemiec i Włoch. Przewodniczyć im będą prezydenci Frank Walter Steinmeier i Sergio Mattarella.

Jeśli przyjadą inni szefowie państw lub rządów, „zrobią to prywatnie” – wyjaśnił w odpowiedzi na pytania dziennikarzy Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Dlatego nie był w stanie potwierdzić obecności konkretnych polityków.

Wiadomo jednak, że na pogrzeb Benedykta XVI wybierają się: prezydent Polski Andrzej Duda, była królowa Hiszpanii Zofia, para królewska Belgii: Filip i Matylda, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz prezydent Węgier Katalin Novák.

Msza pogrzebowa rozpocznie się w czwartek 5 stycznia o godzinie 9.30 na placu św. Piotra. Po jej zakończeniu trumna z ciałem papieża seniora zostanie wniesiona do podziemi bazyliki św. Piotra i złożona w grobnie, w którym spoczywali wcześniej Jan XXIII i Jan Paweł II.

za:pch24.pl/oficjalne-delegacje-na-pogrzeb-benedykta-xvi-tylko-z-niemiec-i-wloch-prezydent-duda-przybedzie-prywatnie/

***

Ratzinger – prorok naszych czasów

Benedykt XVI odchodzi przede wszystkim jako wielki teolog. Miał też dar światła na przyszłość Kościoła, dlatego największe wrażenie robi jego wizja z 1969 r., którą przedstawił na falach rozgłośni Hessian Rundfunk. Józef Ratzinger już wtedy przewidywał, że Kościół masowy odejdzie do lamusa. Przejdzie on do defensywy, straci wpływy polityczne i poparcie społeczne.„To, co pozostanie, to Kościół Jezusa Chrystusa, Kościół, który wierzy w Boga”, czyli bardzo wąska grupa wspólnot głęboko wierzących, nieoddzielających swojego życia od wiary i żyjąca na co dzień ideałami chrześcijaństwa. Już dzisiaj na Zachodzie, a także w Warszawie, istnieją parafie, które składają się z wielu małych wspólnot bardzo aktywnie działających na rzecz ewangelizacji i będących wsparciem dla prezbiterów oraz proboszcza. „Prawdziwy kryzys ledwo się zaczął. Będziemy musieli liczyć się z tym, że nastąpią straszliwe wstrząsy” – ostrzegał Ratzinger. Tak się dzieje, i z pożytkiem dla oczyszczenia, i dla dobra całego Kościoła.

Tomasz Teluk

za:niezalezna.pl/470327-ratzinger-prorok-naszych-czasow

Copyright © 2017. All Rights Reserved.