Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski -Trzeci Zlot Poetów w Łodzi

W cieniu hucznych obchodów 594 rocznicy nadania Łodzi praw miejskich w niewielkiej szkole na Zdrowiu odbył się Trzeci Zlot Poetów.
Dwudniowe spotkanie, w którym wzięła udział przynajmniej setka osób – nie tylko z Łodzi, ale także z wielu regionów Polski – posiadało bogaty i interesujący program.

Składał się on z sobotnich warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Andrzeja M. Makucha, warsztatów malowania obrazów kawą pod okiem Kazimiery Jadwigi Kowalskiej oraz ciekawej dyskusji o poezji i poetach w świecie współczesnym pokierowanej przez Hannę Prosnak. W części poobiedniej odbyły się pojedynki poetyckie oraz  miał miejsce program artystyczny zaprezentowany przez uczestników Zlotu. Sobotni wieczór przy ognisku był okazją do długich rozmów i dalszej wymiany doświadczeń.

Niedziela poświęcona była na turniej jednego wiersza, w którym uczestniczyły 43 osoby, oraz publiczne prezentowanie wierszy ze zlotowego almanachu. Turniej jednego wiersza jest stałym punktem każdego zlotu.  W tym roku czteroosobowe Jury przyznało Grand Prix Małgorzacie Hrycaj za wiersz ‘Imperatorzy’. Trzy miejsca nagrodzone otrzymały Joanna Słodyczka, Ada Jarosz i Markat Nowacka. Ponadto wyróżnione zostały cztery osoby: Joanna Wicherkiewicz, Iwona Owsiana, Irena Tetlak i Wojciech Hubner. Wszystkie wiersze turnieju, zgodnie z wcześniejszym założeniem ‘Łódzkie Impresje’, wpisywały się w tematykę łódzką.

Na odrębną uwagę zasługuje almanach tegorocznego Zlotu zatytułowany ‘Gdyby’. Należy podkreślić, iż – jak dwa poprzednie – przygotowywany był on przed spotkaniem. Każdy uczestnik zlotu miał zagwarantowaną jedną stronę na zaprezentowanie swojej twórczości. Almanach, jak w latach poprzednich, miał być świadectwem i pamiątką Zlotu. To było jedyne jego zadanie. Od 2015 roku – kiedy był pierwszy Zlot – almanach ma wygodny dla współczesnej poezji format 29,5 x 10,5 cm. W tegorocznym pomieszczono teksty 100 osób. Tekstów w almanachu jest łącznie kilkaset, gdyż każdy mógł decydować, czy nadsyła jeden dłuższy, czy też kilka tekstów krótszych. Zamieszczono w nim także 12 ilustracji autorstwa Kazimiery Jadwigi Kowalskiej wykonanych metodą malowania kawą.

Nie da się pisać o łódzkich Zlotach Poetów bez wyjaśnienia, iż pomysłodawczynią i wykonawczynią od samego początku jest Małgorzata T. Skwarek-Gałęska, łódzka poetka i bibliotekarka, od kilku lat także prezes łódzkiego oddziału Związku Literatów Polskich. Jej pomysłowość i zaangażowanie pozwoliły nie tylko stworzyć cykliczną już imprezę, ale także przyciągnąć do Łodzi wielu interesujących poetów z różnych regionów Polski. Wokół Małgosi zgromadziła się także duża grupa łódzkich poetów, którzy wspomagają ją corocznie w przygotowanie trudnego przedsięwzięcia jakim jest dobre przygotowanie i przeprowadzenie tej niezwykle ciekawej imprezy.

Dzięki tym wszystkim osobom – organizatorom i gościom – przez kolejne dwa dni gościnne progi Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 na zacisznym Zdrowiu stają się chwilową stolicą poezji naszego województwa. Uczestnicy Trzeciego Zlotu rozjechali się po Polsce, ale wszyscy zadeklarowali, że jak nie za rok, to najpóźniej za dwa lata będą ponownie w Łodzi.

Jan Szałowski


Copyright © 2017. All Rights Reserved.