Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska – Nagrody dla dziennikarzy

Na VIII Konkurs Dziennikarz Roku 2016 i V Konkurs im. Krzysztofa Michalskiego 2016 wpłynęło 57 prac 18 autorów. W Instytucie Europejskim w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 262/264, dawnej wilii Szweikerta, 16 lutego 2018 r. odbyła się uroczystość wręczenia

dyplomów i nagród wyróżnionym dziennikarzom.

Kapituła w składzie: Zbigniew Natkański (przewodniczący), Hubert Bekrycht, Waldemar Wiśniewski, Jerzy Mazur, Kajus Augustyniak, Monika Pietras, Andrzej Berestowski i Marcin Wąsiewicz nagrodziła 8 dziennikarzy.

- W ocenie reportażu radiowego, telewizyjnego czy prasowego najważniejszym kryterium była tzw. wrażliwość społeczna oraz wybór ciekawego tematu. Docenialiśmy także autorów, którzy często sięgali do przeszłości naszego miasta czy województwa. Znajdowali takie tematy, które wskazywały tragiczną przeszłość w ostatnim stuleciu. – powiedział Zbigniew Natkański przewodniczący jury.

Tytuł Dziennikarza Roku 2016 otrzymała Katarzyna Pawlina z TVP 3. Jury przyznało nagrodę za skuteczne tropienie w najnowszej historii nieznanych dotąd wydarzeń i ludzkich losów ukazanych w reportażach „Siostry”, „Listy z getta” i „Badanie”.

Drugie miejsce zajęła Kamila Litman z Radia Łódź za audycje „Wujek z Brazylii”, „Muzykantów do piekła nie biorą” i „Żydówka polska”. Jury doceniło wnikliwą obserwację rzeczywistości i szczególny radiowy słuch.

Trzecie miejsce przyznano Agnieszce Urazińskiej z „Gazety Wyborczej” za teksty „Nie ma mocnych na mocarza”, „Ciasteczka starszej pani” i „Dzieci Bezdomne”. Nagrodę przyznano za wyjątkowe wyczulenie na ludzką krzywdę i umiejętność wyszukiwania ciekawych tematów.

Wyróżnienia otrzymali Łukasz Kaczyński za wywiady z Grzegorzem Królikiewiczem, Jackiem Orłowskim i Zbigniewem Brzozą opublikowane w „Dzienniku Łódzkim”, oraz Bogdan Sobieszek za teksty poświęcone łódzkim kinom opublikowane w miesięczniku „Kalejdoskop”.

W V Konkursie im. Krzysztofa Michalskiego na najlepszego korespondenta regionalnego zwyciężył Dariusz Piekarczyk za tekst „Krajobraz po budowie S-8. Była Ameryka, teraz jest kamieni kupa”, który ukazał się na łamach Dziennika Łódzkiego”. Natomiast  Aleksandra Tyczyńska i Marek Obszarny otrzymali wyróżnienia.

Nagrody w Konkursie Dziennikarza Roku ufundowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a w Konkursie im. Krzysztofa Michalskiego Radio Łódź.

 

Jury konkursu

Laureaci, jury i dziennikarska brać


Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.