Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska – Cudowna Łódź oddała pokłon Panu Jezusowi

W uroczystość Objawienia Pańskiego tysiące łodzian wzięło udział w Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Radosne świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia metropolity łódzkiego. Po uroczystej liturgii łodzianie podążali za Gwiazdą Betlejemską wraz z Trzema Królami do

żłóbka Dzieciątka Jezus, aby oddać Mu pokłon.

Orszak Afrykański Króla Baltazara szedł z okrzykiem „Bóg się rodzi – Moc truchleje”. Orszak Azjatycki Króla Melchiora podążał do Betlejem z okrzykiem „Chrystus się rodzi – nas oswobodzi”, a Orszak Europejski Króla Kacpra „Witaj Dzieciąteczko w żłobie – wyznajemy Boga w Tobie”.

W tym roku Orszak miał charakter ekumeniczny. W postać mędrców wcielili się przedstawiciele kościołów chrześcijańskich: Łukasz Kobeszko – Kacper (Kościół Prawosławny), Dinonath Malick – Melchior (Kościół Ewangelicko – Augsburski), Brat George Odhiambo – Baltazar (Kościół Rzymskokatolicki).

Orszak z Placu Wolności podążał ulicą Piotrkowską na Plac Katedralny wraz ze swoją świtą, damami dworu i rycerzami. W rolę dworzan wcieliły się,  tworząc kolorowy korowód, pięknie przebrane dzieci z katolickich szkół i przedszkoli. Szlak do Betlejem wspólnie przemierzali również przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, Urzędu Marszałkowskiego, Parlamentu i Rady Miasta. Jak co roku swoją obecność zaznaczyli także Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika. Na drodze do Betlejem Orszak zatrzymał się w miejscach, gdzie odgrywane były scenki: Powitanie Królów, Chór Anielski, Republika Przyjemności, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem.

Kiedy Mędrcy znaleźli cel wędrówki, oddali hołd Jezusowi i złożyli dary.
We wspólne kolędowanie z Zespołem Golec Orkiestra włączyli się wszyscy z Orszaku Trzech Króli. Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś zaproszony do wspólnego śpiewania kolędy „Oj Maluśki, Maluśki” tak śpiewał:
                  Łodzi moja, Łodzi moja, Łodzi moja,
                  Mówią żeś jest trudna.
                  Głupstwa plotą, głupstwa plotą, głupstwa plotą,
                  Bo ty jesteś cudna.

Uczestnicząc w tych kolorowych, największych jasełkach na ulicach naszego miasta możemy powtórzyć za naszym Pasterzem, że Łódź jest cudowna. Wszyscy biorący udział w Orszaku Trzech Króli śpiewali i kłaniali się Jezusowi, który stał się człowiekiem.

Bo chociaż zakończył się liturgiczny okres Bożego Narodzenia, Chrystus pozostał z nami w znaku chleba w czasie każdej Mszy świętej.   
  

 


Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.