Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Dożynki pszczelarskie

Już po raz dwunasty pszczelarze z województwa łódzkiego przybyli do świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła na dożynki pszczelarskie. Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył bp Marek Marczak.
           
- W Kościele jest długa tradycja dziękczynienia. Dziękujemy Panu Bogu za wszystko, a do tego dziękczynienia podczas Mszy św. dołączamy wszystkie intencje naszego życia codziennego. Nic dziwnego, że

rolnicy, a także pszczelarze chcą Panu Bogu podziękować za dary, które otrzymują, bo wiedzą, że to jest nie tylko owoc ich pracy, pszczelego roju, ale również owoc Bożego błogosławieństwa, Jego działania i Jego obecności. Bardzo dobrze, że organizowane są takie uroczystości dziękczynienia, które nazywamy świętem pszczoły czy dożynkami pszczelarskimi – powiedział ks. Biskup.
    
Po Mszy św. jury wyróżniło pucharami najpiękniejsze kosze przygotowane przez stowarzyszenia pszczelarzy. Była duża konkurencja, kosze bogate i pięknie ozdobione. Pierwsze miejsce przyznano Krystynie i Ryszardowi Balcerakom z Brzezin. Jak podkreślono, tak powinien wyglądać wzorcowy jesienny ogród przyjazny pszczołom. Puchar za drugie miejsce odebrał Karol Rutkowski z Pabianic, a trzecie najstarszy pszczelarz Bogdan Brzeziński z Andrespola, który tymi pożytecznymi owadami zajmuje się już od ponad sześciu dekad.
    
Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Łodzi zrzesza prawie tysiąc członków, którzy posiadają około 25 tysięcy rodzin pszczelich. - Nasza organizacja dba o to, żeby pszczelarze byli dobrze wyedukowani. Organizujemy szkolenia, konferencje, dostarczamy leki, ponieważ pszczoły również chorują. Dbamy też o to, żeby szerzyć wśród społeczeństwa dobre nawyki dietetyczne, jedzenie miodu i różnych produktów pszczelich. Ważne jest, aby w naszej codziennej diecie te produkty się znajdowały – podkreśliła Joanna Sadowska prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi.
    
Województwo łódzkie jest zagłębiem pszczelarskim. Wiosenne zbiory miodu wielokwiatowego, rzepakowego były udane. Letnia susza dotknęła nie tylko rolników, ale także w pewnym stopniu pszczelarzy. Zbiory miodu lipowego i akacjowego nie są najwyższe.

- Jako samorząd województwa staramy się wspierać to środowisko. W tym roku po raz pierwszy udało się podpisać umowę, na mocy której wsparto pszczelarzy kwotą 800 tysięcy złotych. Z tych pieniędzy zakupiono m.in. ciasto dla pszczół, przerób czystego wosku na węzę (węza – plaster wosku pszczelego z wytłoczonymi zaczątkami komórek, używany do osadzenia w ramce) – mówił Piotr Adamczyk wicemarszałek województwa łódzkiego.
    
Na placu przy kościele organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla najmłodszych, ale i nieco starszych gości.

- Na stoisku Hop do Ula można zapoznać się z budową domu dla pszczół, obejrzeć prawdziwego szerszenia, osę, trzmiela. Porównać pszczołę z królową i z trutniem.Tutaj bawimy się jednocześnie edukując – powiedziała Magdalena Kozłowska.
    
Chętnych nie brakowało do degustacji różnych miodów. - Degustacja miodu uczy jak poznawać miody, jak je doceniać za ich smak i walory aromatyczne. U nas dzieci poznają budowę pszczoły. Próbujemy im wytłumaczyć jak pszczoły pobierają nektar za pomocą języczka. Niewiele osób o tym wie, że pszczoły mają język – zauważyła Olga Bogdańska prezes Fundacji Pszczele Sprawy.
    
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko, na którym można było własnoręcznie wykonać i przyozdobić świeczkę pod czujnym okiem instruktorki Agnieszki Szkup.
Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się kiermasze z miodami, miodami pitnymi i wyrobami z wosku, a także z lekami i kosmetykami opartymi na wyrobach pszczelich.
    
W dolnym kościele odbyły się wykłady prof. dr hab. Anety Stracheckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na temat produktów pszczelich w profilaktyce i terapii zdrowotnej oraz chorób nowotworowych pszczół. Dr Dagmara Zdańska z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach poruszyła temat, czy zakażenia wirusowe stanowią zagrożenie dla rodzin pszczelich.
    
Na placu wszystkich przybyłych gości częstowano pyszną zalewajką z kiełbasą, a na scenie wystąpili: Kapela Tolka Gałązki, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”, a także zespoły ludowe Lesnianek, Bukowianek i Stefanowa.
          
-Dzisiejsze święto jest dziękczynieniem Panu Bogu za rok ciężkiej pracy w pasiekach, za pszczele rodziny, za pasję którą mają pszczelarze. To jest też okazja, aby przez warsztaty przekazać wiedzę pszczelarską dzieciom, a przez wykłady osobom dorosłym. Dziękujemy za produkty rodziny pszczelej, nie tylko za miody, ale także za pierzgę, propolis, pyłek, wosk – podsumował ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii i duszpasterz Pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej.
    
Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.