Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Czas na Smoleńsk. "Nie warto tej sprawy zostawiać w takim stanie. Bo ktoś kiedyś nam wszystkim to wypomni"

Czas na Smoleńsk. Zarówno Prokuraturze Krajowej, jak i podkomisji MON kończy się okres wymówek

„Zarówno Prokuraturze Krajowej, jak i podkomisji MON kończy się okres wymówek. Skoro wielobój wyborczy minął, trzeba na poważnie wrócić do śledztwa, które choć wciąż nazywane najważniejszym w Polsce, po ponad 10 latach nie jest w stanie udzielić jasnej odpowiedzi na pytanie, co tam się stało. Zdajemy sobie sprawę, jak delikatny jest to temat, ale niezależnie od kontekstów, które rozumiemy, pilnowanie w tej sprawie uważamy za nasz osobisty obowiązek”

Dziennikarze zauważają, że rozwikłaniu sprawy związanej z tragicznym lotem nie sprzyja sama polityka. Zwolennicy różnych teorii odsądzani są od czci. Redaktorzy rozmawiają też z rodzinami, które straciły bliskich w katastrofie. Wyłania się z nich smutny obraz ludzi pełnych rozpaczy i braku wiary w wyjaśnienie przyczyn tego, co się wydarzyło.

Wydawało mi się, że po 2015 r. to najważniejsze przecież śledztwo w Polsce ruszy do przodu-mówi Dorota Skrzypek, wdowa po Sławomirze Skrzypku, prezesie NBP.

Dzisiaj jestem rozczarowana zarówno tempem, jak i brakiem postępów w dochodzeniu, a nade wszystko brakiem kontaktu z prokuraturą. Przykro to powiedzieć, ale nie pokładam w tych działaniach już wielkich nadziei—dodaje.

Gdyby to była tylko sprawa moja i mojej rodziny, to nie liczyłabym na jakiekolwiek efekty, ale skoro to jest sprawa blisko setki rodzin, w tym prezydenta, to spodziewałabym się, że prokuratura zrobi wszystko, co jest możliwe. Nie wiem, z czego wynikają ten paraliż i ta niemoc—mówi Małgorzata Wasserman.

Pojawiają się także ostrzejsze głosy, reprezentowane przez osoby pragnące zachować anonimowość.

Inaczej by to wyglądało, gdyby była decyzja z góry: to jest najważniejsze śledztwo, wszystko, k…, ma iść na bok. Jak można czekać wiele miesięcy na jakiś instytut w Krakowie, a potem kolejne miesiące na następne badania—mówi nam jedna z wdów.

Marek Pyza i Marcin Wikło docierają także do prokuratorów prowadzących śledztwo smoleńskie.

My bardzo chcemy, sporo robimy, ale nie możemy niczego ogłosić. Może się zdziwicie, ale mamy… zakaz komunikacji i zakaz spotykania się z rodzinami. Nie rozumiemy tego. Powinno być tak, że gdy przychodzą jakieś wyniki badań, informujemy media, robimy konferencję, zapraszamy rodziny, mówimy, jak jest. Co to za tajemnice? Rodziny słusznie nam to zarzucają. Ale niestety jesteśmy ubezwłasnowolnieni. My jako szeregowi prokuratorzy nie możemy podjąć żadnej decyzji bez zgody szefa. A nasz szef nie może podjąć żadnej decyzji bez zgody z góry—mówi jeden ze śledczych.

Redaktorzy podkreślają, że w sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż wiele jest niewiadomych. Prześwietlają także pewną osobę, która współpracowała z podkomisją. Jest to kobieta, co do której pracy mają oni sporo wątpliwości.

Amanda Ułasiuk występuje w opracowaniu „Streszczenie raportu. Materiał dowodowy”, jaki w lipcu na posiedzeniu sejmowej komisji obrony narodowej przedstawił Antoni Macierewicz. Na końcu dokumentu znajdujemy trzy pozycje „Raport z prac firmy PioMax Amanda Ułasiuk”. Nie wiadomo, na czym te prace miały polegać. PioMax zarejestrowany jest na warszawskim Mokotowie. W internecie znajdujemy lakoniczny opis: „W ciągu ostatniego roku sporządziłam ponad 100 transkrypcji (nagrania ponad dwugodzinne). Edytuję i przepisuję teksty (scenariusze, książki, teksty pisane ręcznie). Wypełniam tabele. Sporządzam prezentacje. Ceny do ustalenia indywidualnie”. Czy właśnie takimi pracami zajmowała się dla podkomisji? Ale co w takim razierobiła w bazie wojskowej w Mińsku Mazowieckim—zastanawiają się autorzy tekstu.

za:wpolityce.pl


***

Macierewicz: W „Sieci” ukazał się bulwersujący materiał – pełen kłamstw i prób zupełnego zdyskwalifikowania raportu. To pokazanie stronie rosyjskiej i PO, że nie ma prawdy o Smoleńsku

W piśmie „Sieci” ukazał się bulwersujący materiał, który jest pełen kłamstw, oszczerstw i prób zupełnego zdyskwalifikowania raportu. Ich istotą jest pokazanie stronie rosyjskiej i opozycji, Platformie Obywatelskiej, że nie ma prawdy o Smoleńsku. Adam Michnik i „Gazeta Wyborcza” mogą pozazdrościć panu Karnowskiemu i autorom tego obrzydliwego artykułu skuteczności w przekazywaniu kłamliwych informacji – akcentował poseł Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, w swoim felietonie z cyklu „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam.

– Raport jest niezwykły nie tylko ze względu na konkluzje wskazujące, że mieliśmy do czynienia z zamachem, że samolot został zniszczony w wyniku eksplozji, ale także ze względu na solidność pracy naukowej członków komisji. Cały raport składa się z – przekazanych w atrakcyjnej filmowej formie – referatów wybitnych naukowców; z materiału dowodowego, który został zrealizowany przez laboratoria w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych; z symulacji, jakich dokonał Narodowy Instytut Badań Lotniczych w Stanach Zjednoczonych, a także Wojskowa Akademia Techniczna oraz Instytut Lotnictwa – akcentował Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji smoleńskiej zapewnił, że każde badanie przedstawione w formie wizualnej jest dokładnie zrelacjonowane przez wybitnych naukowców i ekspertów.

– Jak dotąd nikt nie wskazał żadnego błędu, żadnej niekonsekwencji czy sprzeczności, chociaż informacje, które zostały tam przekazane, mają olbrzymie znaczenie i pokazują fałsze, kłamstwa i nieprawdy raportu Leszka Millera i rosyjskiego raportu Anodiny. Opozycja zamknęła usta. Niestety usta zamknęła też tzw. prawicowa prasa. (…) Ale w piśmie „Sieci” ukazał się bulwersujący, niezwykły i niespodziewany dla nikogo artykuł. Materiał, który jest pełen kłamstw, oszczerstw i prób zupełnego zdyskwalifikowania raportu – zaznaczył poseł.

Antoni Macierewicz wskazał na przykładowe stwierdzenia, jakie pojawiły się we wspomnianym artykule, wśród których znalazła się m.in. teza, iż przewodniczący podkomisji uniemożliwił wykonanie kilkudziesięciu ekspertyz członkom komisji, co – jak dodał – jest kłamstwem.

– Jest tam stwierdzenie, że cały raport jest może ciekawy, ale nierzetelny, sprzeczny; zawiera tezy pomieszane z przypuszczeniami. To kłamstwo. Tezy są bardzo odróżnialne od ustalonych faktów. Każdy z naukowców, który referuje swoje badania, zna się naprawdę na metodologii naukowej i bardzo precyzyjnie to robi. (…) Wszystkie osoby, które dokonały niezwykłych badań, bardzo precyzyjnie definiują, co zostało ustalone, a co jest pewnego rodzaju hipotezą – podkreślał felietonista TV Trwam.

– Mamy tam stwierdzenie, że komisja zniszczyła bliźniaczy samolot Tu-154 nr 102. Komisja niczego nie zniszczyła. Samolot był już niezdolny do latania i wyeliminowany z lotu, zanim komisja w ogóle powstała. Aby przekazać dokładne i precyzyjne informacje na temat kształtu i wymiaru samolotu do instytutu w Wichita, musieliśmy dokładnie zbadać samolot, co oznaczało także, że musieliśmy go rozebrać – dodał.

Polityk wielokrotnie podkreślał, że w artykule tygodnika „Sieci” na temat rezultatów prac podkomisji smoleńskiej znajduje się „niezwykle wiele kłamstw”.

– Ich istotą jest próba zdezawuowania naszego badania. Ich istotą jest pokazanie stronie rosyjskiej i opozycji, Platformie Obywatelskiej, że nie ma prawdy o Smoleńsku, że nie została ona w żaden sposób ustalona. To niebywałe kłamstwo i oszustwo. Adam Michnik i „Gazeta Wyborcza” mogą pozazdrościć panu Karnowskiemu i autorom tego niezwykłego, obrzydliwego artykułu skuteczności w przekazywaniu kłamliwych informacji – stwierdził felietonista.

– Powstał raport, który kończy badania, który mówi, że samolot został wysadzony w powietrze. Powstał raport, który pokazuje, że nie było prawdziwego badania ani u pani Anodiny, ani u pana Millera; że Polska była zasypywana kłamstwami i oszustwami. I w tym momencie następuje taki atak, jaki dotychczas pochodził wyłącznie ze strony rosyjskiej. Żałuję, że tak się stało. Liczę na to, że polityczny zamiar, jaki stoi za tym materiałem, nigdy nie zostanie zrealizowany – podsumował.

za:www.radiomaryja.pl


***
Kłamstwa uderzające w komisję śledczą - Antoni Macierewicz

https://vod.gazetapolska.pl

***

Wyniki badań katastrofy smoleńskiej - film Raport

https://vod.gazetapolska.pl/23184-wyniki-badan-katastrofy-smolenskiej-film-raport

***

Wyniki prac Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego

https://vod.gazetapolska.pl/23213-wyniki-prac-podkomisji-do-ponownego-zbadania-wypadku-lotniczego

https://vod.gazetapolska.pl/23285-wyniki-prac-podkomisji-do-ponownego-zbadania-wypadku-lotniczego

https://vod.gazetapolska.pl/23315-wyniki-prac-podkomisji-do-ponownego-zbadania-wypadku-lotniczego-cz-3

Katyń pamiętamy

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Łódź, 17 kwietnia 2018

W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Druga tragedia katyńska 2010

Zdjęcie od Trumpa pomogło poznać prawdę o zbrodni w Smoleńsku. Macierewicz ujawnia mało znane fakty

Antoni Macierewicz w dyskusji po emisji dokumentu na temat katastrofy smoleńskiej na antenie Telewizji Republika ujawnił, że zdjęcie satelitarne, które było jednym z kluczowych materiałów do ustalenia tego, co naprawdę wydarzyło się w Smoleńsku Polska otrzymała dzięki jego rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Były prezydent Ukrainy W. Juszczenko: Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, wyraził przekonanie, że byłego prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, zabili Rosjanie. Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com, w którym ocenił, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa.

Adrian Stankowski-Już nie przeszkadzał

Ujawnione dokumenty nie pozostawiają złudzeń. Cztery miesiące po zbrodni smoleńskiej rząd Tuska zamierzał dołączyć nasz system energetyczny do mającej powstać w obwodzie królewieckim ruskiej elektrowni atomowej. Co ciekawe, plan miał obejmować sprzedaż przez Rosjan 49 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu „podmiotom zagranicznym” – w domyśle polskim.

A. Macierewicz: Jest obawa pana D. Tuska i jego środowiska, że ponoszą odpowiedzialność za kłamstwo smoleńskie

Jest obawa pana Donalda Tuska i jego środowiska, że ponoszą odpowiedzialność za kłamstwo smoleńskie, za sfałszowanie raportu pana Millera oraz za oddanie wszystkich materiałów dowodowych stronie rosyjskiej – powiedział Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, marszałek senior Sejmu, były minister obrony narodowej,

Podkomisja smoleńska domaga się zwrotu wraku Tu-154M

Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej zwróciła się z pismem do Międzynarodowego Komitetu Lotniczego i rosyjskiej Prokuratury Generalnej o zwrot wraku samolot Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem.
Federacja Rosyjska przetrzymuje szczątki polskiej maszyny wbrew konwencji chicagowskiej.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.