Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

W Smoleńsku samolot został wysadzony w powietrze

Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oznajmił, że w kwietniu 2010 roku samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz blisko setką polskich obywateli na pokładzie został nad Smoleńskiem wysadzony w powietrze.

„Podczas katastrofy smoleńskiej samolot został wysadzony w powietrze” – oświadczył na antenie Polskiego Radia 24 Antoni Macierewicz i dodał: „raport w tej sprawie zostanie przekazany opinii publicznej w najbliższym czasie”. Szef komisji smoleńskiej zaznaczył, że z raportem tym zapoznał się już prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Były minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego powiedział również, że „obecne otoczenie Putina, to zespół, który ukształtował się podczas zbrodni smoleńskiej”. „Kluczową rolę odgrywał wtedy Siergiej Szojgu” – przypomniał Macierewicz.

za:www.fronda.pl

***

Prezes PiS o Smoleńsku: Świat zobaczył, do czego zdolna jest Rosja

Zbliża się 12. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. O planowanych uroczystościach z „Gazetą Polską” rozmawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zwrócił uwagę, iż wojna na Ukrainie może być okazją do ponownego opowiedzenia światu prawdy o okolicznościach katastrofy.

Lider Zjednoczonej Prawicy oświadczył, że w tym roku obchody Katastrofy Smoleńskiej zostaną zorganizowany w sposób, w jaki organizowano je przed pandemią koronawirusa. Wskazał, że powinny one być jak najbardziej liczne. Zapewnił też, że w czasie obchodów poruszone zostaną kwestie związane z wyjaśnieniem okoliczności katastrofy. Przyznał, że okazją do ogłoszenia prawdy o Smoleńsku może być rosyjska agresja przeciw Ukrainie.

- „Świat zobaczył, do czego zdolna jest Rosja. Widzi jej okrucieństwo, zbrodnie. Przez całe lata bardzo wiele osób odrzucało taki obraz Moskwy. Zobaczymy zatem, jaka będzie reakcja na naszą decyzję w sprawie Smoleńska. Raport Podkomisji kierowanej przez Antoniego Macierewicza udziela odpowiedzi na kluczowe pytania. Światowa opinia publiczna musi się z jego ustaleniami zmierzyć. Trudno zaprzeczyć, że reżim Putina byłby zdolny do przeprowadzenia ataku na głowę innego państwa, skoro sami Amerykanie od tygodni informują, że Rosjanie przygotowali listę polityków ukraińskich, którzy mieli zostać zamordowani. A rozpoczyna ją nazwisko tamtejszej głowy państwa” - podkreślił wicepremier.

- „Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że dla bardzo wielu osób to może być trudne do przyjęcia. Mówię teraz nie tylko o politykach, lecz także o zwykłych ludziach, którzy przez całe lata twardo twierdzili, iż to niemożliwe; Rosja jest straszna, ale nie aż tak. Każdy z nas zapewne zetknął się z takim sposobem myślenia. Być może znaczna część takich osób – mimo dowodów, wyników niezależnych badań, ekspertyz – nadal będzie odrzucać taką możliwość. Mimo wszystko mamy bardzo dobry, profesjonalny, wnikliwy raport i będziemy działać dalej”

za:www.fronda.pl

***

J. Kaczyński wezwał kluby "GP" do udziału w rocznicy Smoleńska. Tusk uważa to za... destabilizowanie sytuacji w Polsce

Donald Tusk przez długi czas unikał wypowiadania się na temat katastrofy smoleńskiej. Teraz jednak przerwał milczenie i odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego na temat „wyjaśnienia całości” w tej kwestii. Lider Platformy Obywatelskiej przekonuje, że wracanie do kwestii Smoleńska to... „gra pod nuty Moskwy” i „prezent dla Putina”. A rocznice smoleńskie uznaje za destabilizowanie sytuacji w kraju.

Lider PO pytany był o wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził w piątek, że ma „wyjaśnienie całości” w kwestii katastrofy smoleńskiej.

Więcej na ten temat nie mogę mówić. Mam prawo, jako poszkodowany, dostępu do różnych śledztw, ale nie mogę wszystkiego powiedzieć. Mogę natomiast powiedzieć, że pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami mam wyjaśnienie całości - mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Tusk przez chwilę mówił o konieczności zachowania nastroju fundamentalnej solidarności w Polsce, by już po chwili w swoim stylu zaatakować Jarosława Kaczyńskiego i osoby dążące do wyjaśnienia okoliczności tragedii smoleńskiej.

Lider PO pytany był o wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził w piątek, że ma „wyjaśnienie całości” w kwestii katastrofy smoleńskiej.

Więcej na ten temat nie mogę mówić. Mam prawo, jako poszkodowany, dostępu do różnych śledztw, ale nie mogę wszystkiego powiedzieć. Mogę natomiast powiedzieć, że pierwszy raz po zapoznaniu się z różnymi dokumentami mam wyjaśnienie całości - mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

Tusk przez chwilę mówił o konieczności zachowania nastroju fundamentalnej solidarności w Polsce, by już po chwili w swoim stylu zaatakować Jarosława Kaczyńskiego i osoby dążące do wyjaśnienia okoliczności tragedii smoleńskiej.

za:niezalezna.pl

***

Nie wolno wracać do przeszłości Tuska, Sikorskiego czy Klicha, bo to woda na młyn Putina i podżeganie do wojny

W Rosji powinni Tuskowi pomniki stawiać po tym, jak się zachował przed i po 10 kwietnia 2010 r.

Jeśli ktoś sądził, że agresja Rosji na Ukrainę i przypominające politykę III Rzeszy pogróżki pod adresem Polski coś zmieniły w głowach tych, którzy od dawna mają w nich na… (no, powiedzmy poprzestawiane), to jest w bardzo mylnym błędzie. Tu konieczna jest informacja dla Borysa Budki: to jedno z najbardziej znanych powiedzonek Lecha Wałęsy, bo znowu będzie się awanturował, że to nie po polsku. Przeskakując Budkę i Wałęsę trzeba stwierdzić, że żadna tragedia i zagrożenie nie są w stanie wpłynąć na tych, na których nic nie wpływa, chyba że pochwała tego, o czym ponad 500 lat temu pisał Erazm z Rotterdamu. Zabawmy się więc w małą wprawkę z adoksografii.

Nie robi żadnego wrażenia to, że świetnie się w sytuacji zagrożenia wojną czują ci politycy opozycji, którzy byli na dobrej drodze, żeby zlikwidować polską armię. Jedno nazwisko trzeba wymienić koniecznie: Bogdan Klich. Choćby dlatego, że w czasie pokoju i za jego urzędowania w MON zdarzyły się dwie największe katastrofy, w których zginęła elita państwa, ale też najważniejsi dowódcy. A z armii został tylko ogryzek. I wcale nie wynikało to z doktryny, tylko z przekonania, że wojen nie będzie, a na wschodzie mamy tak wielkiego demokratę, że można o Rosji mówić w perspektywie członkostwa w NATO (specjalne gratulacje płyną w tym miejscu do Radosława Sikorskiego). Przypadkowo to ten sam demokrata, który teraz dowodzi napaścią na Ukrainę.

Gdy chodzi o armię i fizyczne zniszczenie elity państwa oraz wojska, największe gratulacje płyną do ówczesnego premiera Donalda Tuska. Nie tylko z powodu akceptowania polityki anihilacji, ale też specjalnych zasług w umacnianiu w Rosji demokracji oraz czynieniu z Putina jednego z największych wolnościowców na świecie. Jest oczywiste, że wobec takiego wielkiego i szczerego demokraty nie mogło być najmniejszych podejrzeń, że w Smoleńsku coś zbrodniczego przygotował. Dlatego trzeba było demokratę i jego państwo ochronić, a polskich przywódców i dowódców wręcz przeciwnie, tym bardziej że przecież nie żyją i nie mogą nic powiedzieć.

Nie ma większego od Donalda Tuska dobrodzieja w dziele fałszowania prawdy o narodowej tragedii. W Rosji powinni mu pomniki stawiać po tym, jak się zachował przed i po 10 kwietnia 2010 r. Jak rozumnie zaakceptował ten cały kit, który mu 10 kwietnia wcisnął Putin, co potem jeszcze ugruntowała specjalna wysłanniczka Ewa Kopacz. Jak dalekowzrocznie sprawił, by w świat poszła jedynie słuszna wersja Tatiany Anodiny, samemu w tym czasie szusując na nartach w Dolomitach, bo przecież premier nie jest od tego, żeby dbać o własne państwo, gdy racja stanu tego wymaga.
poster
 

Czy kogoś może dziwić, że po napaści na Ukrainę i otwartych pogróżkach wobec Polski Donald Tusk wpada w szał, gdy wraca sprawa tragedii smoleńskiej i roli w niej największego demokraty ostatnich co najmniej 200 lat? I słusznie oburza się Tusk, że to działanie na rzecz Putina oraz Rosji. Tusk działał przeciwko nim, co najmniej od lutego 2008 r. (pierwszej wizyty w Moskwie po objęciu funkcji premiera), a najbardziej konsekwentnie i twardo od 10 kwietnia 2010 r. Takiego twardziela jak Tusk to Putin nigdy przedtem ani potem nie spotkał.

Jak można w ogóle wspominać o Smoleńsku w czasie, gdy nawet Tusk z Klichem i Sikorskim mogliby po raz pierwszy pomyśleć i pozwolić sumieniu zademonstrować swoje istnienie? Nie można, bo to działanie na rzecz Putina i Rosji. Wszystko, co wcześniej robili nie było działaniem na rzecz Putina i Rosji, gdyż to by skrajnie kompromitowało formalnie premiera i ministrów polskiego rządu. I otwarcie stawiało sprawę odpowiedzialności. A za co mogą odpowiadać tak wybitne postacie? Za nic. Nawet gdyby przyjąć ratunkową wersję, że to kompletne niedojdy, a nie wyjątkowi szkodnicy.

Właściwie wszystko, co przybliża nas do jakiejkolwiek prawdy jest szkodliwe. I to jest w pełni zgodne z myślą przewodnią „Pochwały głupoty” Erazma. Prawda szczęścia nie daje, a sprawia wyłącznie kłopoty. Tusk, Sikorski i Klich wpadli na to nawet bez Erazma. Dlatego teraz, gdy nawet „dzidzi to widzi”, tym bardziej nie wolno zabiegać o prawdę. Przecież tylko Putin na tym skorzysta, gdy wreszcie nawet małe dzieci dodadzą dwa do dwóch. Nie wolno tego robić, bo może wyjść na jaw nikomu niepotrzebna prawda o zasługach Tuska, Sikorskiego i Klicha. To znaczy potrzebna, ale wyłącznie Putinowi. I ktoś się jeszcze dziwi, że Tusk się wścieka?

Istnieje jednak dziedzina, że Tusk się nie wścieka, a wręcz przeciwnie. To „praworządność”. Tu, wbrew temu, co mówiła była ambasador USA Georgette Mosbacher, ręki Putina nie widać w ogóle, choćby wpychał swoje łapy we wszystko i wykorzystywał wszystkich użytecznych idiotów i zwykłą agenturę. Widać wyłącznie zasady, prawo i europejskość, czyli świętości, których kalać nie wolno. Co tam wojna, jak można załatwić rząd Prawa i Sprawiedliwości. Tym bardziej, jeśli w wyborach nie idzie. I tu rozwalanie własnego państwa jest działaniem na wskroś patriotycznym, a wręcz jest obowiązkiem. I nawet Putin oraz agresja Rosji w tym nie przeszkodzą. Zasady to zasady.

Nie może Polska dostać należnych jej pieniędzy z UE, gdy święte zasady miałyby polec na ołtarzu wojny. Te zasady są ważniejsze niż wojna. Ważniejsze są nawet konkretne zasadki, jak sprawa tego, czy sędzia Igor Tuleya ma orzekać czy nie. Wojna to nie powód, by najwspanialsza kasta w dziełach Rzeczypospolitej (niezależnie od jej numeru) zawiesiła swoją szlachetną walkę czy przestała równie szlachetnie donosić za granicę. Niedoczekanie! Wojna to są pierdoły przy zasadach i fundamentach wartości. Tym bardziej, gdy kasta nie ma nawet cienia racji. Są racje wyższe, czyli niższe.

Naprawa Rzeczypospolitej i postawienie na nogi spraw stojących na głowie, to dywersja. A tym bardziej wyjaśnienie kłamstw z przeszłości, w których rękę Putina widać bardziej niż w Warszawie dar Stalina. Wojna to najlepsza okazja, by wszystko ukryć i zachachmęcić, bo jak nie, to Putin będzie to rozgrywał. Co z tego, że robił to przez ostatnie 15 lat, skoro intencje jego pomocników po polskiej stronie były szlachetne?

Teraz nie czas dzielić, trzeba łączyć. Tylko, broń Boże, nie fakty, bo po co komu one. Trzeba wyprać przeszłość i już do niej nie wracać. I żadna wojna nie powinna w tym przeszkadzać. A gdyby ktoś chciał wkurzać Donalda Tuska, to niech wie, że jemu nie zaszkodzi, a Putinowi pomaga. Bo każda prawda o Tusku to woda na młyn mordercy z Kremla. A nawet dopiero ta prawda czyni z niego mordercę, bo przecież wcześniej nim nie był, Gruzja sama się najechała, zaś Krym sam się od Ukrainy oderwał. A Tusk nawet nigdy nie był w Smoleńsku i nie było żadnych żółwików, o sopockim molo nie wspominając. Co było do udowodnienia.

Stanisław Janecki

za:wpolityce.pl/polityka/592032-w-rosji-powinni-tuskowi-stawiac-pomniki


Katyń pamiętamy

Zbrodnia Katyńska. Prezydent: Składając hołd ofiarom, domagamy się sprawiedliwości

Prezydent uczcił dziś pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej. Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w muzeum na warszawskiej Cytadeli. W swoim wystąpieniu podkreślił, że składając hołd ofiarom, Polacy domagają się również sprawiedliwości. Mówił także o konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

Druga tragedia katyńska 2010

Macierewicz o praprzyczynie ataku Rosji na cały świat: "Zaczęło się 10 kwietnia 2010 roku"

Iran jest ściśle związany z Rosją i nie ma wątpliwości, że wsparcie stamtąd płynie.
To wszystko jest konsekwencją procesu ataku na cały świat, który zaczął się 10 kwietnia 2010 roku
- powiedział w Telewizji Republika Antoni Macierewicz, odnosząc się do nocnego ataku na Izrael.

Pamiętamy! 14. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

14 lat temu w sobotę w oktawie Wielkanocy miała miejsca katastrofa smoleńska, w której zginęło 96 osób.
Wśród ofiar katastrofy samolotu Tu-154M byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią,
ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości.
Polska delegacja udawała się na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Saakaszwili: Lech Kaczyński w Smoleńsku zapłacił życiem za obronę Gruzji

Zdaniem byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego, prezydent RP Lech Kaczyński 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zapłacił życiem za to, że niespełna dwa lata wcześniej zdecydował się bronić niepodległości i państwowości Gruzji w obliczu napaści zbrojnej na ten kraj putinowskiej Rosji.

Macierewicz: Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle!

„Milczenie nad zamachem na Prezydenta może skończyć się dla nas źle” – mówił w Spale wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Były szef MON przypomniał, że raport ws. tragedii w Smoleńsku dostępny jest od ponad roku.

Zawiadomienie ws. zamachu. Macierewicz w TVP Info: "Mieliśmy do czynienia z atakiem na państwo polskie"

- Mieliśmy nie tylko do czynienia z zabiciem osób, mieliśmy również do czynienia z atakiem na państwo polskie - powiedział w programie "#Jedziemy" gość Michała Rachonia, szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz. Podkomisja smoleńska złożyła w poniedziałek w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.