Publikacje członków OŁ KSD
Jan Gać- Wspinaczka na świetą Górę Horeb odc.XVI
O drugiej w nocy wyruszyłem spod klasztoru św. Katarzyny na szlak wiodący na szczyt Świętej Góry Horeb, gdzie Mojżesz miał otrzymać od Jahwe tablice z dziesięciorgiem przykazań. Z latarką w ręku wolno posuwałem się w różnojęzycznej gromadzie pątników śpieszących na wschód słońca. Wyprzedzali mnie
Krzysztof Nagrodzki-Krótka historia ( i inne... )
Z jądra tajemnic wyszła przestrzeń
bezkresy mgławic rodząc z siebie
rozbłysła światłem gwiazd gorejących
w ogromie pustki
pustki bez ciebie
Krzysztof Nagrodzki-Pory…
Pory roku, pory życia…
A może - po prostu - stadia życia: Od urodzenia po zejście z t e g o świata…
...Wciąż jesteśmy na swoistym fragmencie etapu - jedynego, niepowtarzalnego, dojrzewania tu i teraz- dziecka Boga, które stara się rozpoznać siebie w tym skomplikowanym-bywa bardzo-fragmencie życia…
Jan Gać-Kair bramą do Afryki (odc. XV)
Jakie miasto można uznać za bramę do Afryki? Takiego miasta nie ma, bo przecież – choć Afryka stanowi jeden kontynent - nie jest jednorodna. Z grubsza biorąc są trzy różne Afryki, trzy jej całkowicie odmienne odsłony. I wcale nie o geografię chodzi w tym podziale, lecz o jej tkankę ludzką.
Krzysztof Nagrodzki-Z ciszy serca i progów ojczystych
Michałowszczyzna opodal Wilna, skrawek Kresów - ziemi pracowitej, szlachetnej, serdecznej i dumnej szlachty zagrodowej („boso chodzę, z pieprzem jem”) oddanej swej tradycji, swej ojczyźnie, swojej wierze. Dom na wzniesieniu, wśród żywicznego lasu; wakacyjna ukwiecona upalna łąka schodząca ku dolinie. I miasto nad Wilią, wśród Wzgórz Sapieżyńskich, gdzie króluje Matka Boska z Ostrej Bramy. Ludzkie losy posplatane w sąsiedzkiej życzliwości Polaków, Litwinów, Żydów, Karaimów, Białorusinów, Tatarów, Niemców.
Krzysztof Nagrodzki-Majowe przebudzenia
Oczywiście-maj to piękno budzącej się i kwitnącej w nowej odsłonie życia przyrody.
Szczególnie, jeżeli zima rozczarowała nas niezorganizowanym chłodem i jakimiś erzacami, w miejsce porządnej bieli i skrzypiącego pod nogami śniegu-jak ongiś bywało.
Za to maj…
Nowa zieleń, nowe słońce, nowe wezwania czy wyzwania…
I majowe nabożeństwo!
Jan Gać-W wąwozie Pawła Pustelnika
Plastikową butelkę napełnioną wodą ze studni św. Antoniego zabrałem ze sobą do klasztoru św. Pawła. Klasztor znajduje się stąd o dwa dni drogi ścieżką przez wysokie góry. Udałem się tam nie pieszo, bo to przecież szaleństwo, lecz taksówką, jedną z tych, jakie w ten świąteczny dzień piątkowy parkowały u św. Antoniego. Klasztor Pawła Pustelnika jest
Krzysztof Nagrodzki-Slalom klasyczny po bezdrożach teorii ewolucji
Próba uruchomienia ongiś merytorycznej dyskusji nad naukowymi aspektami m.in. darwinizm, krytycznie potraktowanymi w książce J.W. G. Johnsona – Na bezdrożach teorii ewolucji, dała pierwszy efekt-pewien Redaktor pośpieszył z pomocą w poszukiwaniu „metryki urodzenia". Czytamy:
Jadwiga Kamińska - Jezus zamieszkał w Ich sercach
- Drogie Dzieci, Chłopcy i Dziewczynki, po raz pierwszy przychodzicie do Pana Jezusa w Eucharystii. Jakaż to radość dla Waszych rodziców i rodzin, dla Waszych parafii, dla całego łódzkiego Kościoła – tymi słowami zwrócił się św. Jan Paweł II do dzieci pierwszokomunijnych podczas pielgrzymki do Łodzi 13 czerwca 1987 r.
Jan Gać-Kościół w Boguszycach galerią sztuki sakralnej
W samym środku Polski leży Rawa Mazowiecka, spokojne miasteczko z kilkoma ciekawymi zabytkami, w średniowieczu pełniące rolę jednej ze stolic księstwa mazowieckiego. Kilka kilometrów na południowy zachód od centrum, pośród łąk rzeczki Rawki, usadowił się na lekkim wzniesieniu, otoczony niewysokim murem kamiennym i zacieniony wiekowymi drzewami, bardzo niepozorny kościółek drewniany. Swą skromną sylwetką prawie nie zwraca na siebie uwagi. Tymczasem
Jadwiga Kamińska - Święto w parafii św. Jerzego
Wspólnota parafialna kościoła garnizonowego pw. św. Jerzego w Łodzi świętowała uroczystość odpustową. Mszę św. rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika i odśpiewanie pieśni „Święty Jerzy patronie nasz”. Autorem słów utworu jest Krzysztof Stępniewicz kawaler zakonu, natomiast muzykę skomponował Piotr Piotrowski. Przybyłych parafian oraz damy i kawalerów zakonu wraz z Wielkim Priorem dr Pawłem Michalakiem i kanclerzem Małgorzatą Stępniewicz, powitał ks. kpt. dr Stanisław Pawłowski proboszcz parafii.
Krzysztof Nagrodzki-Nie daj,czy-chroń nas?...
Wciąż wraca do mnie ta myśl (czy heretycka?...), iż w naszej modlitwie „Ojcze nasz…” fraza „Nie wódź nas na pokuszenie” powinna być zastąpiona: „Nie daj nas pokuszeniu” …
Chyba… chyba, że owe „wodzenie” ma być próbą, czy egzaminem wierności Bogu i Jego wskazaniom drogi.
Dobrej drogi.
Stąd - do Domu Ojca.
Krzysztof Nagrodzki-Homorobotyzacja. Z listów do przyjaciół. I znajomych
- No sam powiedz!
Przecie, w zamyśle, człek - obdarzony rozumem i w dodatku duszą-nieśmiertelną duszą! -miał być chlubą Stwórcy i realizatorem-fakt z pewny wysiłkiem-Jego wskazań na dobrej drodze-stąd do Wieczności.
A tu klops!
Z homo sapiens i wolens robi się–tu i ówdzie nawet często- homo odruchowiec-w tym wzmożony homo sexista.
Jadwiga Kamińska - Złoty Jubileusz
„Twarz pogodna, uśmiechnięta jest prawdziwym apostołem, czasem bardziej skutecznym niż ogniste kazanie, bo mówi o duszy szczęśliwej w Bogu”
św. Urszula Ledóchowska
Jakże wspaniale słowa te odzwierciedlają życie i działalność s. Aleksandry Topoli SJK, która idąc za głosem powołania 50 lat temu wstąpiła do klasztoru urszulanek.
Krzysztof Nagrodzki-Niemy krzyk. I otępiały słuch… sumienia. Z listów do przyjaciół. I znajomych
-Pamiętasz? Był film o pod takim właśnie tytułem: „Niemy krzyk” (możesz go sobie przypomnieć pod tym adresem: https://www.cda.pl/video/223061006), zrealizowany przez byłego aborcjonistę-prof. B. Nathansona.
Spowodował on, iż wielu z nas, wcześniej niepomnych innych ostrzeżeń i nauk, uświadomiło sobie, iż tzw. aborcja jest po prostu zabójstwem.
Jadwiga Kamińska - Parafia czcicieli Maryi
Święty Wojciech jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Należy do najpopularniejszych świętych naszego kraju. Ku jego czci wzniesiono około 170 kościołów i kaplic. W Łodzi świątynia pw. św. Wojciecha znajduje się przy ul. Rzgowskiej 242.
Tomasz Bieszczad - „Zdalnie”, czyli na odległość, ale blisko
Zaproponowano mi, żebym podzielił się z Czytelnikami portalu Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy swoimi obserwacjami na temat prowadzenia zajęć „zdalnych” w dobie „panowania koronawirusa”.
Od dobrych kilkunastu lat opiekuję się kołami teatralnymi
Krzysztof Nagrodzki-Eksperci od… wszystkiego. Z listów do przyjaciół. I znajomych
Zauważyłeś, że namnożyło się nam mnóstwo ekspertów?
Jaki program z dyskutantami nie otworzysz-szczególnie, oczywiście-w postępowych mediach: Expert!
Kiedyś był taki film - „Miś”- a w nim występował właśnie swoisty ekspert, który zaręczał z zapałem, iż jest w stanie wszystko wyśpiewać.
Agnieszka Sadowska-Szkoła czasu pandemii
Kiedy wiosną ubiegłego roku rząd ogłosił, że zaczynamy zdalną naukę, nikt z nas nie spodziewał się, że przyjdzie nam uczyć w ten sposób rok. Początkowo wyzwaniem było zdobycie sprzętu, poznanie programów służących do lekcji on line. Niektórym nauczycielom, zwłaszcza „starej daty” było bardzo trudno, ale nie mieli wyjścia- musieli się szybko wdrożyć. Nie wystarczyło wysyłać uczniom prac do odrobienia, trzeba było prowadzić lekcje w systemie, jakiego nie znała dotąd polska szkoła.
Krzysztof Nagrodzki-Co to znaczy „kościółkowy”?... Z listów do przyjaciół. I znajomych
Pamiętasz, z wyżyn postępowego, kolejnego, tym razem zagranicznego małżeństwa, raczyłaś-oceniając moje przemyślenia i pisanie-zadać mi ongiś-jak mniemam zabójcze w Twoim zamyśle pytanie: „Coś ty taki kościółkowy?!”
Ponieważ nie popełniłem cywilnego i publicystycznego harakiri, jeno ośmieliłem się zapytać o przybliżenie pojęcia, którym zechciałaś mnie ochłostać, zapadło milczenie.
Jadwiga Kamińska - 75 lat w łódzkim kościele
20 kwietnia 1946 r. Matka Franciszka Wierzbicka wraz z rodzoną siostrą Józefą oraz trzema innymi siostrami założyła w Łodzi Klasztor Sióstr Bernardynek. Historia
Krzysztof Nagrodzki - Akwizytorzy postępu w kolejnej akcji
Dźwigający poważne tytuły – naukowe, redaktorskie, a i (tzw.) „polityczne” – tak są nimi obciążeni, że tracą – bywa - ogląd prawdy. Ogląd rzeczywistości w jej fundamentalnych podstawach, założeniach, przyczynach i skutkach. I skutkach!
Zwiedzeni, czy przekupieni diabelskimi błyskotkami?...
Jadwiga Kamińska-Tu wszystko się zaczęło…
Święta Siostra Faustyna Kowalska znana i czczona jest na wszystkich kontynentach, dzięki Orędziu Bożego Miłosierdzia jakie przekazała w swoich „Dzienniczkach”. Sekretarka Bożego Miłosierdzia mieszkała w Łodzi tylko kilka lat, ale to Bóg wybrał Łódź, gdzie usłyszała głos powołania do zakonu i to tutaj wszystko się zaczęło.
Krzysztof Nagrodzki-Na trakcie. W trakcie
….Póki czas…
Ostatnie odejścia-te bezpowrotne-dwu moich imienników Krzysztofów K-jednego o głośnym nazwisku, drugiego-również o znanym, ale jeno w środowisku i uroczej okolicy nad Wisłą-ponownie zmuszają do wspomnień i refleksji…
… Życie…
Tu i teraz-jako przejściowy etap w drodze do Domu Ojca, albo… brr…
Jan Gać-WIELKANOC 2021
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. (…) Wierzysz w to? – pytał Jezus Martę u grobu jej brata, Łazarza. W ikonografii bizantyńskiej i prawosławnej artyści malujący scenę wskrzeszenia leżącego od czterech dni w grobie człowieka, kazali świadkom zdarzenia zatykać chustkami nosy przed odorem. Panie, już cuchnie, protestowała Marta, gdy Jezus nakazał odwalić kamień z wejścia do grobu (por. J 11,1-44). A wydawałoby się, że Marta bez zastrzeżeń uwierzyła słowom Jezusa. Widać, że warunkowo.
Jadwiga Kamińska - Niezwykłe wypieki
Bez tego chleba nie ma Jezusa obecnego w Eucharystii. Przez 35 lat Siostry Bernardynki przy ulicy Rudzkiej 55/57 w Łodzi wypiekają hostie, komunikanty i opłatki wigilijne.
Jadwiga Kamińska - Ewangelia to fundament chrześcijańskiego życia
W okresie Wielkiego Postu podejmujemy wyrzeczenia wielkopostne, włączamy się w akcję Caritas „Jałmużna Wielkopostna 2021”, która w tym roku organizowana jest pod hasłem Czas Miłosierdzia. Uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich żali, nawiedzamy kościoły stacyjne.
Jadwiga Kamińska - Otwórzcie drzwi Chrystusowi
W Wielkopostnym Kościele Stacyjnym pw. św. Anny podczas Mszy św. wspólnoty parafii i pielgrzymów, abp Grzegorz Ryś poświęcił obraz przedstawiający Pana Jezusa pukającego do drzwi, które na zewnątrz nie mają klamki.
– Aby odpowiedzieć na pukanie Pana Jezusa ktoś od środka musi je otworzyć. Jest to związane z naszym życiem, żebyśmy otworzyli się na życie z Jezusem, otworzyli nasze serca, nasze umysły – powiedział ks. kan. Piotr Turek proboszcz parafii.
Krzysztof Nagrodzki-Ulepieni z…postępu
Jak wiemy z Mądrej Księgi jesteśmy stworzeni z Zamysły i Woli Boga.
Wystarczyła jednak chwila na dywersję-wiadomo skąd pochodzącą-no i zgoda Stwórcy na taką próbę-aby Raj został czymś do osiągania konkretnym wysiłkiem i wiernością Przykazaniom a nie darmową darowizną.
Krzysztof Nagrodzki: Prymitywiści wszystkich krajów- łączcie się!
„Prymitywiści” - był ongiś taki "trynd " (wicie, rozumicie-tyn trynd! )w sztuce (wystarczy kliknąć tu - https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=Prymitywi%C5%9Bci - aby doznać dokształtu :-) )
Było ( a może i jest) również nad wyraz ongiś postępowe hasło: „Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!”


