Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katyń 1940-2010

Kaczyński: Nie mamy żadnej wątpliwości, że w Smoleńsku był zamach

W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia Kaczyński pytany, czy Polska rozważa działania prawne na forum międzynarodowym w sprawie katastrofy smoleńskiej, powiedział, że jego zdaniem sytuacja teraz do tego dojrzewa.

„My w tej chwili już naprawdę bardzo dużo wiemy, co się naprawdę stało na lotnisku smoleńskim. Nie mamy żadnej wątpliwości, że to był zamach, natomiast jesteśmy w sensie procesowym w trochę trudniejszej sytuacji – wyraźnie trudniejszej – ale mam nadzieję będziemy je poprawiać i finał będzie pewnie właśnie taki” – ocenił.

Powiedział, że nie potrafi powiedzieć, kiedy w trybie procesowym takie działania mogłyby się zdarzyć. Zaznaczył, że zmarł nagle szef grupy zajmującej się w prokuraturze tą sprawą, zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek, jest też wywód zespołu prowadzonego przez Antoniego Macierewicza.

„Trzeba będzie to jakoś połączyć. Nie będzie to przedsięwzięcie łatwe, przynajmniej, jeśli chodzi o tę stronę ad personam, bo ad rem, tak – co do sprawy, jak ona przebiegła to tak, ale jest jeszcze odpowiedzialność osobista” – mówił wicepremier.

„Tutaj my różne rzeczy wiemy, mamy pewne przeświadczenia, które się wydają oczywiste, ale z punktu widzenia procesu karnego te przeświadczenia niewiele mogą – mają niewielkie znaczenie” – podkreślił.

„Krótko mówiąc – musimy jeszcze nad tym popracować, ale w tej chwili warunki są lepsze, niż były przedtem” – ocenił.

za:pch24.pl

***

Jarosław Kaczyński: Decyzja o zamachu smoleńskim musiała zapaść na szczycie Kremla

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził przekonanie, że 10 kwietnia 2010 roku mieliśmy w Smoleńsku do czynienia z zamachem na życie 96 polskich obywatelski lecących prezydenckim samolotem oraz że decyzje o tej zbrodni musiały zostać podjęte na Kremlu.

„Nie mam wątpliwości, że to był zamach. Są na to dowody, na pewno ad rem” – powiedział wicepremier Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem „Sieci”.

Prezes partii rządzącej stwierdził również, iż „ta decyzja musiała zapaść na szczycie Kremla, ale trudno tutaj zdobyć procesowe dowody”.

„Kolejne dokumenty w śledztwie, do których mam dostęp jako osoba pokrzywdzona, uzupełniły ostatnie luki w wiedzy o przebiegu tragedii. Pozwoliły złożyć wszystkie elementy w jeden spójny i przekonujący obraz” – skonstatował Jarosław Kaczyński.

za:www.fronda.pl

***

Mer Lwowa nie ma wątpliwości: Putin stoi za Katastrofą Smoleńską

Mer Lwowa Andrij Sadowy udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce, w którym odniósł się do Katastrofy Smoleńskiej. Ukraiński polityk jest przekonany, że podobnie jak za zestrzeleniem samolotu Malaysia Airlines, za katastrofą stoją bezpośrednio Rosjanie.

Mer Lwowa przypomniał Katastrofę Smoleńską i zestrzelenie przez prorosyjskich separatystów samolotu Malaysia Airlines.

- „I kto został ukarany? Jaka jest odpowiedzialność Rosji za to? Zerowa!” - mówił Sadowy.

Dopytywany czy jego zdaniem Rosjanie bezpośrednio odpowiadają za obydwie katastrofy podkreślił, że nie ma co do tego wątpliwości.

- „Na 100 procent! Jestem przekonany” - stwierdził.

Rozmówca wp.pl odniósł się też do decyzji Polski ws. embarga na rosyjski węgiel.

- „To samo muszą robić wszystkie państwa Europy” - zaznaczył.

za:www.fronda.pl
***

Wojna wojną, Putin Putinem, a "totalna" opozycja wciąż wierzy Anodinie

Świadomość naszego społeczeństwa na temat tego, co naprawdę stało się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku, z roku na rok wzrasta. Coraz więcej osób zmienia zdanie i podważa wersje, które zawarto w rosyjskim raporcie MAK-u Tatiany Anodiny i raporcie komisji Jerzego Millera. Niezalezna.pl spytała posłów opozycji, czy ostatnio zmienili oni zdanie na temat tych dokumentów, czy jednak nadal bronią ustaleń w nich zawartych. Pewnie nie będą Państwo zaskoczeni - bronią.

Zbliża się kolejna rocznica katastrofy smoleńskiej. Wicepremier Jarosław Kaczyński na łamach „Gazety Polskiej” zaapelował do Klubów „GP”, aby tegoroczne obchody rocznicy tej tragedii były jak najbardziej liczne.

Niezalezna.pl zwróciła się do posłów opozycji z pytaniem, czy po informacjach, które w ostatnich tygodniach trafiały do opinii publicznej nt. prawdziwych przyczyn katastrofy smoleńskiej nadal uważają, że słynny już raport MAK przyjaciółki Władimira Putina Tatiany Anodiny i raport komisji ministra spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska Jerzego Millera są wiarygodnymi dokumentami.

- Gdy zbliża się rocznica, to Jarosław Kaczyński przypomina o temacie i próbuje rozgrywać go politycznie. Smutne, że na tak trudnej sprawie PiS nadal chce robić politykę. Dla mnie sprawa Smoleńska jest już dawno zamknięta – mówi poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej.

O to, czy nadal popiera tezy z raportu MAK-u i raportu komisji Millera, spytaliśmy również posła Pawła Olszewskiego z PO.

- Sprawa jest oczywista. PiS i Kaczyński ponownie próbują rozgrywać sprawę smoleńską, tworząc irracjonalne scenariusze przebiegu tej tragedii i chcą rozgrywać to politycznie na kanwie tego, co się obecnie dzieje – powiedział poseł Olszewski.

O opinię poprosiliśmy także posła Lewicy Andrzeja Szejnę.

Nie można w czasie wojny tuż za naszymi granicami znowu dzielić Polaków tematem katastrofy smoleńskiej. PiS-owi nie uda się wygrać kolejnych wyborów tą taktyką – odpowiada na nasze pytanie poseł Andrzej Szejna.

Niezalezna.pl z pytaniem o raport Tatiany Anodiny i raport komisji Millera zwróciła się również do senatora PSL Jana Filipa Libickiego.

- Prawo i Sprawiedliwość rządzi siedem lat. Przez ten czas PiS nie dorobił się żadnego oficjalnego raportu dotyczącego katastrofy smoleńskiej. W związku z tym obowiązującym obecnie raportem jest ten przygotowany przez komisję Millera. To, że obóz rządzący, który ma wszystkie instytucje państwa do dyspozycji, nie jest w stanie przedstawić własnego, oficjalnego raportu, albo też powiedzieć, że nie jest w stanie go przedstawić, jest dowodem na to, że PiS sprawę katastrofy smoleńskiej wykorzystywał wyłącznie do celów politycznych. Uważam, że jest to postawa haniebna, bo albo Prawo i Sprawiedliwość przedstawia swój raport, albo przyznaje, że raport komisji Millera jest obowiązującym. Natomiast ostatnią wypowiedź wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że ma pewność, że to był zamach, traktuję jako dowód na to, że prawdopodobnie szykuje się on do przyspieszonych wyborów i znów będzie traktował tę tragedię w sposób instrumentalny – powiedział nam senator Libicki.

Jako jedyny z przepytywanych przez nas posłów odrębne zdanie miał Jarosław Sachajko z Kukiz’15 - Demokracja Bezpośrednia.

- Sprawa katastrofy smoleńskiej w ogóle nie została wyjaśniona. Ani w raporcie Anodiny, ani w raporcie Millera. Wraku nadal nie ma w Polsce, Rosjanie nie chcą go oddać. To, że to śledztwo zostało oddane w ręce Putina i jego ludzi, jest ogromnym skandalem, którego skutki działają do dzisiaj. Ostatnie tygodnie dobitnie pokazują, do czego zdolny jest Władimir Putin. Wywiady różnych państw informowały o specjalnych grupach wysyłanych na Ukrainę, w celu zabicia Wołodymira Zełeńskiego. W związku z tym jest ogromne prawdopodobieństwo, że takie same działania podjęto wobec polskiego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego i polską elitą polityczną – mówi nam poseł Sachajko.

Dodaje również, że „to, że Platforma Obywatelska nie chce rzetelnego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, czyni ich współwinnym tego wszystkiego”.

za:niezalezna.pl

***
A "...totalna" opozycja wciąż wierzy Anodinie". Widać ....musi...
k

***

Romaszewska: Wymaga wyjątkowej naiwności albo złej woli, by uważać, że w 2010 r. w Smoleńsku zamach był wykluczony

„Wymaga wyjątkowej naiwności albo złej woli (spowodowanej także niechęcią przyznania się do wielkiego błędu), by dziś uważać, że w 2010 r. w Smoleńsku zamach był wykluczony” - napisała na Twitterze dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska.

Katastrofa smoleńska

Przypomnijmy, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla radiowej Jedynki powiedział, że „nie mamy żadnej wątpliwości, że w Smoleńsku był zamach”.

Ocenił, że dotąd postawa międzynarodowych elit była bardzo sceptyczna, żeby wyjaśnić sprawę katastrofy smoleńskiej, ale teraz to nastawienie się zmieniło.

Kiedy mówiłem w wywiadzie dla BBC o możliwości zamachu, zostałem w trakcie nagrania niezwykle gwałtownie zaatakowany przez dziennikarza (…). Dziś rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że ta atmosfera się zmieniła — zaznaczył szef PiS.

Z kolei Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Zduńskiej Woli oświadczył, że „jeśli ktoś ma pomysł, żeby ze Smoleńska znowu robić politykę (…) to jest to najlepszy prezent dla Putina, jaki można sobie wyobrazić”.

Przestrzegałbym także prezesa Kaczyńskiego przed wykorzystywaniem rocznic smoleńskich na rzecz takiego destabilizowania sytuacji — stwierdził lider PO.

Naiwność albo zła wola

Zdaniem dyrektor telewizji Biełsat Agnieszki Romaszewskiej, wykluczanie zamachu to albo naiwność, albo zła wola.

Wymaga wyjątkowej naiwności albo złej woli (spowodowanej także niechęcią przyznania się do wielkiego błędu), by dziś uważać, że w 2010 r. w Smoleńsku zamach był wykluczony — napisała Agnieszka Romaszewska.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

za:wpolityce.pl

Katyń pamiętamy

Rosjanie zdejmują polską flagę w Katyniu!

Rosyjskie władze zadecydowały o zdjęciu polskiej flagi zawieszonej dotąd obok katyńskiego pomnika upamiętniającego ludobójstwo dokonane na polskich obywatelach w czasie drugiej wojny światowej.
Burmistrz Smoleńska Andrej Borysow poinformował, że decyzję w sprawie zdjęcia polskiej flagi w Katyniu podjęło rosyjskie ministerstwo kultury.

Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

Odpowiedzialność za zbrodnię katyńską ponosi aparat władzy sowieckiej, obecna Rosja jest spadkobiercą Związku Radzieckiego, możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego i tą drogą trzeba pójść – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Kompleksy nie opuszczają Putina. Katyń i Smoleńsk solą w oku tyrana

To nie przypadek, ale celowe działanie. Jak przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Federacja Rosyjska blokuje remont cmentarza w Katyniu oraz budowę pomnika w miejscu katastrofy smoleńskiej.

Ośmiu z Katynia

Osiem nieznanych dotąd nazwisk ofiar zbrodni katyńskiej odnaleźli badacze Memoriału w materiałach NKWD. Jeszcze w tym roku ukaże się kolejna księga informacji o mordzie NKWD i jego ofiarach. Wydawnictwo moskiewskiego Memoriału będzie zawierać dane

9. przegląd filmowy „Echa Katynia” – Łódź, 17 kwietnia 2018

W kwietniu, w związku z 78. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, w kilkudziesięciu miastach Polski  Instytut Pamięci Narodowej organizuje 9. edycję przeglądu filmowego „Echa Katynia”.

Druga tragedia katyńska 2010

Zdjęcie od Trumpa pomogło poznać prawdę o zbrodni w Smoleńsku. Macierewicz ujawnia mało znane fakty

Antoni Macierewicz w dyskusji po emisji dokumentu na temat katastrofy smoleńskiej na antenie Telewizji Republika ujawnił, że zdjęcie satelitarne, które było jednym z kluczowych materiałów do ustalenia tego, co naprawdę wydarzyło się w Smoleńsku Polska otrzymała dzięki jego rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Były prezydent Ukrainy W. Juszczenko: Jestem przekonany, że Lecha Kaczyńskiego zabili Rosjanie

Były prezydent Ukrainy, Wiktor Juszczenko, wyraził przekonanie, że byłego prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, zabili Rosjanie. Powiedział o tym w wywiadzie dla ukraińskiego portalu Gordonua.com, w którym ocenił, że Polacy nie docenili byłego szefa swojego państwa.

Adrian Stankowski-Już nie przeszkadzał

Ujawnione dokumenty nie pozostawiają złudzeń. Cztery miesiące po zbrodni smoleńskiej rząd Tuska zamierzał dołączyć nasz system energetyczny do mającej powstać w obwodzie królewieckim ruskiej elektrowni atomowej. Co ciekawe, plan miał obejmować sprzedaż przez Rosjan 49 proc. udziałów w tym przedsięwzięciu „podmiotom zagranicznym” – w domyśle polskim.

A. Macierewicz: Jest obawa pana D. Tuska i jego środowiska, że ponoszą odpowiedzialność za kłamstwo smoleńskie

Jest obawa pana Donalda Tuska i jego środowiska, że ponoszą odpowiedzialność za kłamstwo smoleńskie, za sfałszowanie raportu pana Millera oraz za oddanie wszystkich materiałów dowodowych stronie rosyjskiej – powiedział Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości, marszałek senior Sejmu, były minister obrony narodowej,

Podkomisja smoleńska domaga się zwrotu wraku Tu-154M

Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej zwróciła się z pismem do Międzynarodowego Komitetu Lotniczego i rosyjskiej Prokuratury Generalnej o zwrot wraku samolot Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem.
Federacja Rosyjska przetrzymuje szczątki polskiej maszyny wbrew konwencji chicagowskiej.

Komentarze i pytania

"GP": Agenci wokół Smoleńska. Rosyjski ślad

Informacja o zatrzymaniu oficera 36. specpułku, współpracującego z rosyjskim wywiadem, stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowej wiedzy na temat tragedii smoleńskiej.

Posmoleńskie rozdroże

Niezależnie od tego, jakie będą ostateczne wyniki śledztwa smoleńskiego, tragedia na Siewiernym jest i pozostanie kluczowym doświadczeniem w procesie definiowania kulturowej tożsamości Polaków w XXI wieku.

Abp. Jędraszewski: Smoleńsk w zasiekach kłamstw

„Prawda z trudem przebija się przez zasieki kłamstw, które od samego początku były podawane do publicznej wiadomości”

Nic dobrego nie wyniknie z wyciszania sumienia"

Niemieccy eurodeputowani przerwali wykład eksperta – bo mówił za dużo o Smoleńsku

Macierewicz komentuje konferencję NPW


Kolejna manipulacja i polityczne działanie prokuratury

Copyright © 2017. All Rights Reserved.